Διαστημικό Περιστέρι διέλυσε και το Λαύριο!

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου μετά τις νίκες επί της ΑΕΚ και της Ρίγα μεσοβδόμαδα «πάτησε» και το Λαύριο με 86-62, φτάνοντας στο «5 στα 5» στη φετινή Basket League και συνεχίζει αήττητη τη φετινή της πορεία σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Το ματς δεν αντέχει σε καμία κριτική, αφού οι γηπεδούχοι από την πρώτη περίοδο είχαν χτίσει διαφορά 20 πόντων (31-11), χωρίς να αφήσουν τους αντιπάλους τους να πάρουν ανάσα ενώ στην 3η περίοδο η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 31 πόντους (62-31). Όπως ήταν λογικό και παρά τις φωνές του Ζούρου, το Περιστέρι χαλάρωσε, με το Λαύριο να βρίσκει την ευκαιρία να κατεβάσει αρκετά τη διαφορά στην 4η περίοδο, αλλά ένα ξέσπασμα στο τελευταίο τρίλεπτο διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, που ολοκλήρωσαν το ματς με 24 ασίστ και με 8/22 τρίποντα, ο Στίβεν Γκρέι με 23 πόντους σε 30’, μοιράζοντας και 7 ασίστ και χωρίς να υποπέσει σε λάθος, ενώ διψήφιοι ήταν οι Γόντικας, Σκορδίλης και Μπλέικ που είχαν από 10 πόντους.

Πλέον, το Περιστέρι winmasters ετοιμάζεται για την πολύ δύσκολη εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στην Τενερίφη την προσεχή Τρίτη (29/10, 21:30), ενώ σημειώνεται ότι το ντεμπούτο για τη φετινή περίοδο έκανε και ο Ζώης Καράμπελας, που αγωνίστηκε 6’32’’.

Τα δεκάλεπτα: 31-11, 48-29, 71-46, 88-62

Περιστέρι winmasters (Ζούρος): Ξανθόπουλος (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκρέι 23 (7/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπλέικ 12 (3/4 δίποντα, 6/6 βολές), Μόρισον 6, Μόουζες 9 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Σαλούστρος 6 (2), Σκορδίλης 10 (7 ριμπάουντ), Χάτσερ 9 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γόντικας 10 (6/10 βολές), Αγραβάνης 3 (1), Καράμπελας, Σμιθ

Λαύριο (Σερέλης): Μουράτος 8 (3/9 σουτ), Κουζέλογλου 7 (1), Ντεκόζι 2, Όλμαν 1, Ντέιβις 6, Μαστρογιαννόπουλος 8 (0/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 λάθη), Γερομιχαλός 2, Λεγκίκας 5 (1), Τσούκου, Άουτλο 8 (2), Γουάτσον 15 (3/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/7 βολές)