Δεύτερο μετάλλιο ο Γιαννιώτης στα 5 χλμ ανοιχτής θάλασσας

Ο πρωταθλητής μας Σπύρος Γιαννιώτης κρέμασε στο στήθος του ακόμη ένα μετάλλιο -ασημένιο αυτή τη φορά- στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου της Σανγκάης.

Αυτή τη φορά τερμάτισε δεύτερος στα 5 χλμ κολύμβησης σε ανοιχτή θάλασσα, χάνοντας για οκτώ δέκατα του δευτερολέπτου τη μονομαχία από τον μεγάλο του αντίπαλο, το Γερμανό Τόμας Λούρτς.

Είναι η τρίτη συνεχής διοργάνωση που ο Γιαννιώτης ανεβαίνει στο βάθρο στο συγκεκριμένο αγώνισμα (τρίτος το 2007 και δεύτερος το 2009) και συνολικά το τέταρτο προσωπικό του μετάλλιο σε παγκόσμια πρωταθλήματα.

Στην ίδια κούρσα ο Αντώνης Φωκαΐδης τερμάτισε 29ος, ενώ στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών η Κέλλυ Αραούζου ακυρώθηκε.

Στην ίδια διοργάνωση ο Σπύρος Γιαννιώτης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 10 χιλιόμετρα ανοιχτής θάλασσας κι έτσι έγινε ο δεύτερος Έλληνας που κατακτά χρυσό μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα.