ΑΓΟΡ – Περιστέρι 75-46

Το Περιστέρι έδειξε ανήμπορο απέναντι στον πολύ ισχυρό ΑΓΟΡ και παραδόθηκε πολύ εύκολα.

Ο ΑΓΟΡ απέναντι στο ανήμπορο Περιστέρι επικράτησε με 75-46 με πρωταγωνιστή τον Μπρεντ Πέτγουεϊ.

Σαρωτική ήταν στο ξεκίνημά της η ομάδα του Ρεθύμνου, που στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα είχε αποκτήσει μια διαφορά 12 πόντων (12-0) απέναντι στην ομάδα μας. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 22-12.

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου το Περιστέρι προσπάθησε να αντιδράσει, κυρίως με τις προσπάθειες των Καυκή και Εντουαρντς αλλά οι Κρητικοί δεν άφησαν πολλά περιθώρια και η διαφορά στο ημίχρονο μεγάλωσε ακόμα περισσότερο, καθώς οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 43-19.

Το ίδιο σκηνικό και μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με το Περιστέρι να μην μπορεί σε κανένα σημείο του αγώνα να ανταπεξέλθει στον ρυθμό του Ρεθύμνου, το οποίο έκλεισε την τρίτη περίοδο με προβάδισμα 55-36.

Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε η τελευταία περίοδος, με τους γηπεδούχους να ρίχνουν τους ρυθμούς αλλά να φτάνουν σε μία πάρα πολύ άνετη επικράτηση απέναντι στο Περιστέρι με 75-46.

Κορυφαίος για τους κρητικούς ήταν ο Μπρεντ Πέτγουεϊ που σημείωσε 21 πόντους με 5 τρίποντα. Σε πολύ καλή μέρα και ο Γιώργος Δέδας με 13 πόντους. Από την ομάδα μας διασώθηκαν οι Γιαννόπουλος με 12 και Καυκής με 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-12, 43-19, 55-36, 75-46

ΑΓΟΡ (Κουφός): Κρίστμας 11(1), Κούμουλος 2, Μοτσενίγος 2, Παπανικολάου 5, Ράιτ 7(1), Τσόχλας 2, Καλλινικίδης, Δορκοφίκης , Λάτοβιτς 10, Πέτγουεϊ, 21(5) Δέδας 13, Κατσαρές 2

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου 2, Καυκής 13(1), Γιαννόπουλος 12, Μανωλόπουλος, Εντουαρντς 6, Μίτροβιτς 1, Πρέκας, Τσιλούλης 3(1), Γιόβοβιτς 9