Ζωντανό για την πρόκριση το Περιστέρι που επικράτησε της Καρσίγιακα (vid)

Δεν πήρε τη διαφορά, πήρε όμως την νίκη απέναντι στην Καρσίγιακα το Περιστέρι (76-73) και έμεινε ζωντανό για την πρόκριση στα προημιτελικά του Basketball Champions League.

Το Περιστέρι ανέβηκε στο 1-3 και είχε για ακόμα ένα ματς ως κορυφαίο τον Τζο Ράγκλαντ. Ο Αμερικανός έκανε μαγική εμφάνιση και στο σκοράρισμα και στη δημιουργία, την ώρα που ο Κένι Γουίλιαμς σκόραρε κατά ριπάς και ο Τρέβορ Τόμπσον καθάρισε τα ριμπάουντ και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Το ματς

To Περιστέρι μπήκε καλύτερα στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 14-8 χάρη στο καλάθι του Ράγκλαντ στο 5′. Η Καρσίγιακα απάντησε γρήγορα και με ένα σερί 11-0, με τον Μπράουν έκανε το 14-19 στο 8΄.

Ο Ράγκλαντ με ωραία προσπάθεια έκανε το 22-19 στο 12, με την ομάδα του Σπανούλη να ανακτά το προβάδισμα. Ο Μήτρου Λονγκ έκανε το 33-28, τρία λεπτά πριν το ημίχρονο για τους γηπεδούχους. Οι Τούρκοι πάτησαν γκάζι και πέρασαν μπροστά (33-35) με το κάρφωμα του Κάρεϊ αναγκάζοντας τον Σπανούλη να καλέσει timeout. O MακΚόλουμ έκανε το 33-39 στο τέλος της δεύτερης περιόδου. Ο Ράγκλαντ είχε 10 πόντους στο ημίχρονο για τους Πρίγκιπες της Δυτικής Όχθης.

O Tόμπσον μείωσε σε 38-41 στο 24′. Ο Κάρεί ισοφάρισε σε 43-43 φτάνοντας τους 13 πόντους στο ματς. Ο Γουίλιαμς έκανε το 46-43 με τρίποντα και πήγε στους 17 πόντους, ενώ ο ΜακΚόλουμ έδωσε αέρα 3 πόντων στη Καρσίγιακα για το 46-49 στο 29′.

ΜακΚόλουμ και Γουίλιαμς απαντούσαν ο ένας στον άλλον με τρίποντα και ο πρώτος έγραψε το 52-55. O Kασελάκης έκανε το 63-61 στο 35 με ωραίο fadeaway. Ο Ράγκλαντ έγραψε το 66-61. Ο Κασελάκης έκανε το 69-63 με τρίποντο, ενώ ο αρχηγός του Περιστερίου έγραψε το 74-70 στα 27 δευτερόλεπτα. Ο Μπράουν μείωσε σε 74-73 στα 20 δευτερόλεπτα. Ο Μήτρου Λονγκ έκανε το 76-73, ο Μάρτιν αστόχησε και το Περιστέρι πήρε το ματς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 33-39, 49-50, 76-73

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Κασελάκης 8 (1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές), Λοβ, Μήτρου-Λονγκ 14 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ράγκλαντ 19 (5/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουίλιαμς 23 (1/1 δίποντο, 6/11 τρίποντα, 3/4 βολές), Χουγκάζ, Ντάνγκουμπιτς 4 (1/6 σουτ, 8 ριμπάουντ), Πουλιανίτης, Ρένφρο 2 (4 ριμπάουντ), Τόμπσον 6 (1/8 δίποντα, 14 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος

ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ (Σαρίτσα): Τζέιλον Μπράουν 15 (3/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Βίτο Μπράουν 19 (3/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Κάρεϊ 13 (5/7 δίποντα, 3/5 βολές, 9 ριμπάουντ), Μάρτιν (0/8 σουτ), Σιπάχι 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ακιαζίλι, Τσέλεπ, Χαλταλί 6 (2/3 δίποντα, 2/3 βολές), Χίλιαρντ 4, ΜακΚόλουμ 9 (1/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ασίστ)