Το Περιστέρι κυριάρχησε του Κολοσσού στον πρώτο προημιτελικό της Basket League (vid)

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League πραγματοποίησε το βράδυ της Τετάρτης (15/5) το Περιστέρι, που επικράτησε με 79-63 του Κολοσσού Ρόδου.

Για το Περιστέρι πρωταγωνιστικό ρόλο είχε ο Μήτρου-Λονγκ με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, με τους Χουγκάζ, Ντάνγκουμπιτς, Λοβ και Ρένφρο να προσθέτουν από 10 πόντους.

Το ματς

Με στόχο να επιβάλλει από νωρίς τον ρυθμό του μπήκε στο ματς το Περιστέρι και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με τους Χουγκάζ και Ράγκλαντ (είχε 7 ασίστ στο πρώτο μέρος) να ηγούνται στην επίθεση. Στο τέλος της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά με 22-15 αλλά ο Κολοσσός είχε την απάντηση. Γκάουντλοκ και Μπαΐκοβιτς ανέλαβαν δράση και οι «θαλασσί» έκαναν επιμέρους σκορ 10-2 με συνέπεια να περάσουν μπροστά με 25-24 στο 15’.

Σ’ εκείνο το σημείο οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη άρχισαν να κυριαρχούν στο παρκέ, κάτι το οποίο είχε ως αποτέλεσμα να κάνουν το δικό τους επιμέρους 20-4 μέχρι το ημίχρονο ανεβάζοντας τη διαφορά στους 14 (44-30).

blank

Στην επανάληψη η ομάδα της Ρόδου δεν έβρισκε λύσεις με συνέπεια και από τα μέσα της τρίτης περιόδου επιστράτευσε άμυνα ζώνης, ώστε να περιορίσει το Περιστέρι που διατηρούσε διψήφια διαφορά η οποία έφτασε και τους 15 (62-47) στο 28’ με καλάθι του Ντάνγκουμπιτς.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε και οι γηπεδούχοι μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας το πάνω χέρι (66-50). Kάπου εκεί ο ρυθμός έπεσε με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες, ωστόσο το Περιστέρι διατήρησε το προβάδισμα, προκειμένου να πάρει την πρώτη νίκη στην προημιτελική φάση των Playoffs της Basket League.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-15, 44-30, 66-50, 79-63

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μήτρου-Λόνγκ 12 (2/6 τρίποντα), Ράγκλαντ 9 (1), Γουίλιαμς 6 (2), Τόμσον 3, Χουγκάζ 10 (2), Ντάνγκουμπιτς, Ξανθόπουλος, Λοβ 10 (1), Πουλιανίτης 3 (1), Κασελάκης 4, Ρένφρο 10, Ζούγρης 2.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 15 (2), Ουτόμι 2, Καμαριανός, Σίτου 5, Περάντες 8, Κολοβέρος 7 (1), Μπράικοβιτς 19 (1/2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 2, Χατζηνικόλας, Μπίλης, Παπαδάκης 1, Πόλεϊ 4.