Το Περιστέρι έφτασε τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες στη Basket League

Τέταρτη συνεχόμενη νίκη στη Basket League για το Περιστέρι που επικράτησε του Λαυρίου με 89-87 για το 4-3.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι, βάζοντας 32 πόντους με 9/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/9 βολές στην πρώτη περίοδο, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με το Λαύριο να μένει μέσα στη διεκδίκηση του αγώνα μέχρι το φινάλε, χάρη στην καλή άμυνα που έπαιξε στην τρίτη περίοδο, αλλά και χάρη στην ευρύτερη ευστοχία του από την περιφέρεια (11/22 τρίποντα).

Ο Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς πέτυχε double-double με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Τζο Ράγκλαντ έκανε λίγο από όλα, μετρώντας 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, αλλά και 4 λάθη. Άλλους 15 πόντους προσέφερε ο Νίκος Χουγκάζ -που είχε βάλει τους 13 πριν την ανάπαυλα- ενώ άλλους 14 πόντους σημείωσε ο Κένι Γουίλιαμς.

Το ματς

To Περιστέρι μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 24-16 στο 6′ χάρη στην τρίποντη βόμβα του Χουγκάζ. Ο Ράγκλαντ έβρισκε τις λύσεις για την άμυνα του Λαυριου και έκανε το 26-18, φτάνοντας τους 9 πόντους. Ο Καστανιέδα με ωραία προσπάθεια μείωσε σε 30-23 στο 9′.

Ο Ράγκλαντ κατάφερε να σκοράρει για το 36-26, επτά λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο Γουίλιαμς έφυγε στον αιφνιδιασμό και έκανε το 42-30 στο 16′, αναγκάζοντας τον Μέξα να καλέσει timeout. O Παπαδάκης με τρίποντο από τη γωνία, έκανε το 44-38 στο 17′. Ο Πουλιανίτης απάντησε με τρίποντο για το 50-42. Ο Θόρντον με buzzer beater τρίποντο, έκανε το 50-45 στο ημίχρονο.

Το Λαύριο μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισε σε 52-52 με τον Μουρ. Γκρόμοβς έδωσε προβάδισμα στο Λαύριο για το 54-56 στα μέσα της τρίτης περιόδου. Ο Θόρντον έκανε το 55-61 στο 37′, αλλά ο Κασελάκης απάντησε άμεσα για το 57-61. O Zούγρης έκανε το 63-67 στο 30′.

O Γουίλιαμς ευστόχησε για τρεις και έκανε το 74-69 στο 33′, δίνοντας ανάσα στην ομάδα του. Ο Ρένφρο σκόραρε για το 78-74 στο 36′. Ο Καστανιέδα μείωσε σε 86-83 στο 38′ και το θρίλερ συνεχίστηκε. Ο Ράγκλαντ έκανε τάπα στον Μουρ στα 27 δευτερόλεπτα και ο Πουλιανίτης έκανε το 88-83 με δυο βολές στα 18 δευτερόλεπτα. O Xουγκάζ έκανε το 89-85 με 1/2 βολές στα 9 δευτερόλεπτα και κλείδωσε το ματς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-23, 50-45, 63-67, 89-87

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ 14 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Πουλιανίτης 5 (1), Γουίλιαμς 14 (2), Τόμπσον 8 (4 ριμπάουντ), Χουγκάζ 16 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/5 βολές), Μήτρου – Λονγκ 2 (1/7 σουτ), Ντάνγκουμπιτς 10 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος (5 ασίστ), Χαντς 5 (1/4 τρίποντα), Κασελάκης 9 (1), Ρένφρο 4 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Ζούγρης 2.

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουρ 12 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καστανέδα 20 (8/13 σουτ, 2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χέλεμς 6, Σπρίντζιος, Παπαδάκης 11 (3/7 τρίποντα, 3 ασίστ), Ντε Τζούλιοθς 9 (1), Γκρόμοβς 10 (5/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Θόρτον 19 (3/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/7 βολές), Οικονομόπουλος.