Περιστέρι – ΠΑΟΚ 73-63 (video)

Το Περιστέρι κράτησε το αήττητο στην έδρα του μετά την νίκη επί του ΠΑΟΚ.

Την τρίτη εντός έδρας νίκη απέναντι μάλιστα σε έναν σπουδαίο αντίπαλο, τον ΠΑΟΚ με 73-63 πέτυχε το Περιστέρι που πλέον φιγουράρει στην 5η θέση της βαθμολογίας έχοντας μάλιστα έναν αγώνα λιγότερο από τις ομάδες που βρίσκονται από πάνω του στη βαθμολογία!

Το φιλμ του αγώνα

Για μία ακόμη φορά το Περιστέρι έκανε δυναμικό ξεκίνημα έχοντας τις καλύτερες δυνατές επιθετικές επιλογές και παίζοντας διαβασμένα στην άμυνα. Με άξονες αρχικά τον Ρίτσαρντ Ρόμπι και στη συνέχεια τον Ερικ Μπόατενγκ η ομάδα μας προηγήθηκε 8-3 μετά από τρία λεπτά αγώνα και στη συνέχεια έχοντας 6/6 δίποντα ξέφυγε 16-7 και 18-7 στο 7ο λεπτό με τους Ρόμπι (9 πόντοι) και Μπόατενγκ (7 πόντοι) να κυριαρχούν. Ο ΠΑΟΚ με τα καλάθια των έμπειρων Ντικούδη και Καλαμπόκη κατάφερε όμως να τρέξει ένα σερί 10-3 στο τελευταίο τρίλεπτο της περιόδου και να μειώσει 21-17.

Ο ΠΑΟΚ μείωσε τη διαφορά σε απόσταση βολής (21-19) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου αλλά ο Ρίτσαρντ Ρόμπι ήταν εκεί για να δώσει ώθηση στο Περιστέρι. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα φτάνοντας στους 19 πόντους μέσα σε 17 λεπτά (!) έδωσε αέρα 8 πόντων (31-23) για να έρθει αμέσως μετά μία καταπληκτική αμυντική ενέργεια του Ερνεστ Σκοτ και καλάθι του Νώντα Παπαντωνίου που ανέβασε τη διαφορά στους 10 (33-23, στο 17’30’’) μέσα σε αποθέωση από τους 1.000 φίλους της ομάδας που βρέθηκαν στο κλειστό.

Το τρίποντο του Παπαντωνίου εκτόξευσε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+13, 36-23) με το Περιστέρι να τρέχει ένα σερί 15-4 μέσα σε τέσσερα λεπτά ενώ με τον Νώντα να φτάνει στους 9 σερί πόντους έγινε το 40-25 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου!

Στην τρίτη περίοδο ο ΠΑΟΚ έδωσε ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα και κράτησε το Περιστέρι για πάνω από τέσσερα λεπτά δίχως πόντο και με 0-6 σερί μείωσε σε 40-31 και αργότερα 42-35 (26’) με τον Ντικούδη και 44-40 (27’) με τον Γιαννακίδη και επιμέρους σκορ 4-15! Ο Παπαντωνίου με τρίποντο έλυσε τον γόρδιο δεσμό στην επίθεση κάνοντας το 47-40 για να τελειώσει η περίοδος με το Περιστέρι προηγούμενο με 56-44 μετά από 6 σερί πόντους του Γιούρε Μότσνικ (4 βολές και καλάθι) στα τελευταία 18 δευτερόλεπτα και αφού χρεώθηκε με τεχνική ποινή ο Καλαμπόκης (5ο φάουλ).

Στην τελευταία περίοδο το Περιστέρι κράτησε τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας ανεβάζοντάς τη ακόμη και στους 17 πόντους (64-47) με όπλο την άμυνα αλλά και τον εκνευρισμό στην πλευρά του ΠΑΟΚ που χρεώθηκε με δύο ακόμη τεχνικές ποινές (Αράπης, πάγκος).

Να σημειωθεί ότι δεν αγωνίσθηκαν κόντρα στον ΠΑΟΚ οι τραυματίες Παναγιώτης Καυκής (θλάση στους προσαγωγούς) και Σωκράτης Ψαρόπουλος.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Παπαντωνίου 18 (2), Γιαννόπουλος, Μπόατενγκ 7, Σκοτ 12, Εντουαρντς, Πέτρουλας 1, Ρόμπι 24 (2), Μότσνικ 11

ΠΑΟΚ: Γκίντενς 7 (1), Στίγκερς 2, Αράπης 4 (1), Γκόρι 10, Ντικούδης 11, Καλαμπόκης 15, Αντριουσκεβίτσιους 1, Γιαννακίδης 7, Καλλές, Καλαμπάκας 6