ΠΑΟΚ-Περιστέρι 74-70

Ήττα στις λεπτομέρειες για το Περιστέρι, που το πάλεψε μέχρι τέλους αλλά δεν τα κατάφερε.

Το Περιστέρι προηγήθηκε στο 5΄ όταν ο Έντουαρντς έκανε το 8-10 αλλά τα δύο τρίποντα του Καλαμπόκη έδωσαν το πρβάδισμα στον ΠΑΟΚ. Η ομάδα μας και πάλι με τον Έντουαντς ισοφάρισε σε 14-14 αλλά αυτή του Μαρκόπουλου έτρεξε ένα σερί 9-0 με τους Ντούβνιακ και Καλλέ πριν ο Μανωλόπουλος με 2/2 βολές κάνει το 23-16 στο δεκάλεπτο.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου με τρίποντο του Γιαννακίδη η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στο +10 (26-16) όμως το Περιστέρι μείωσε σε 26-21 με τον Γιόβοβιτς στο 12΄ και 36-30 με τον Παπαντωνίου στο 18΄. Το δεύτερο δεκάλεπτο τελείωσε με 40-31.

Το Περιστέρι μπήκε πιο αποφασισμένο στο τρίτο δεκάλεπτο και πλησίασε τρις τον ΠΑΟΚ στους τέσσερις πόντους με τελευταία το 46-42 δια χειρός Έντουαρντς στο 25΄ αλλά οι γηπεδούχοι τελείωσαν την 3η περίοδο με σκορ 58-48

Και πάλι όμως η ομάδα μας έδειξε διάθεση επαναφοράς με αποτέλεσμα στο 34΄ να μειώσει με τον Καυκή στο 62-57. Ο Ντούβνιακ απάντησε με τρίποντο για τον ΠΑΟΚ όμως το Περιστέρι δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με ένα σερί 0-6 με πρωταγωνιστή τον Χάρη Γιαννόπουλο, που σημείωσε τέσσερις πόντους μείωσε στον πόντο στα 18” κάνοντας το 68-67 με 2/2 βολές.

Μετά τις βολές του Ντούβνιακ, το σκόρ ήταν 70-67 όταν ο Πέτρουλας έκανε καθοριστικό λάθος και ο Καλαμπόκης με 2/2 βολές 8” πριν το τέλος έκανε το 72-67. 1” πριν το τέλος ο Παπαντωνίου με τρίποντο πήγε το μάτς στους 2 πόντους αλλά ο Καλαμπόκης αξιοποίησε το φάουλ που του έγινε διαμορφώνοντας με 2/2 βολές το τελικό 74-70.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 40-31, 58-48, 74-70

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Στίγκερς 2, Αράπης, Άλεξιτς 4, Ντούβνιακ 20(7/8β., 2/3διπ., 3/6τρ.), Ντικούδης 12(0/1β., 6/8διπ., 0/1τρ.), Καλαμπόκης 17(5/6β., 3/6διπ., 2/3τρ.), Πέτγουεϊ 3, Παππάς, Γιαννακίδης 6(2), Καλλές 10(5/5διπ.), Καλαμπάκας, Τσακαλέρης.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου 8(1), Καυκής 16(1/1β., 6/13διπ., 1/2τρ.), Ψαρόπουλος, Μαρουγκάς, Γιαννόπουλος 14(4/4β., 5/7διπ., 0/3τρ.), Μανωλόπουλος 13(5/6β., 1/1διπ., 2/9τρ.), Γιόβοβιτς 2, Έντουαρντς 9, Πέτρουλας 6(2), Μίτροβιτς 2, Τσιλούλης.