Με ήττα ξεκίνησε το TOP-16 του Basketball Champions League το Περιστέρι

Σε ένα ματς για γερά νεύρα το Περιστέρι ηττήθηκε στην παράταση της πρεμιέρας του TOP-16 του Basketball Champions League απέναντι στη Χάποελ Ιερουσαλήμ (75-77).

O Τζο Ράγκλαντ έβαλε το λέι-απ για το 75-74 αλλά το Περιστέρι δεν πήρε τη νίκη δεχόμενο τρίποντο της ήττας στο 1.9″ πριν από το τέλος της παράτασης.

Κορυφαίος για το Περιστέρι ο Τρέβορ Τόμπσον που γέμισε τη στατιστική του (16 πόντοι, 7/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), ακολούθησαν με 13 πόντους οι Τζέιλεν Χαντς, Κένι Γουίλιαμς, Νέμανια Ντάνγκουμπιτς. Με 9/29 τρίποντα έκλεισε το ματς η ομάδα του Σπανούλη και με 8/17 βολές.

Το ματς

To Περιστέρι μπήκε εξαιρετικά στο ματς, με τον Ντάνγκουμπιτς να γράφει το 7-0 με τρίποντο κόντρα στη Χάποελ. Ο Τόμπσον έκανε το 16-9 για την ομάδα του Σπανούλη. Με τον Ράγκλαντ, το Περιστέρι ξέφυγε με 10 πόντους για το 20-10 στο 7′. Ο Μήτρου Λονγκ σκόραρε για το 26-14 στο 9′.

Ο Χαντς επέστρεψε δριμύτερος από τον τραυματισμό του και δημιούργησε αρκετά προβλήματα στη Χάποελ Ιερουσαλήμ, κάνοντας το 43-27 στο 17′. Η ομάδα του Καντζούρη κατάφερε να μειώσει με τον Λεμάρ για το 43-24, δύο λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο Γουίλιαμς διαμόρφωσε το 46-36 στο ημίχρονο. Το Περιστέρι σούταρε με 16-23 δίποντα στο ημίχρονο.

H Xάποελ πλησίασε στους δύο πόντους χάρη στις βολές του Λεμάρ που έκανε το 54-52 στο 28′. Ο Κάρινγκτον ισοφάρισε για το 54-54, ένα λεπτό πριν τη λήξη της τριτης περιόδου, ενώ πέρασε μπροστά με τον Λεμάρ με επιμέρους 20-8 στην τρίτη περίοδο.

Ο Τσατσασβίλι σκόραρε από κοντά για το 54-59. Το ματς έγινε θρίλερ και ο Σμιθ έκανε το 62-66 στο 38′. Ο Γουίλιαμς έκανε λάθος στα 35 δευτερόλεπτα για το τέλος. Ο Γουίλιαμς κέρδισε το επιθετικό φάουλ του Ράντολφ στα 16 δευτερόλεπτα. Ο Γουίλιαμς κέρδισε φάουλ στα 2.1 δευτερόλεπτα για το τέλος και ισοφάρισε για το 66-66.

O Σμιθ έγραψε το 66-71 στο 42′. O Γουίλιαμς ισοφάρισε σε 71-71. Ο Tζόνσον έκανε το 71-74 στο 44′. Ο Τόμπσον μείωσε σε 73-74, ενώ ο Ράγκλαντ έκανε το 75-74 στα 16 δευτερόλεπτα για το τέλος της παράτασης. Ο Σμιθ σκόραρε δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος με τρίποντο και έγραψε τον επίλογο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-16, 46-36, 54-56, 66-66 (κ.α.), 75-77

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ντάνγκουμπιτς 13 (2/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 4 (2/9 σουτ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ράγκλανς 10 (4/8 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Ρένφρο 2, Γουίλιαμς 13 (3/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Χουγκάζ, Χαντς 13 (2/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Κασελάκης 2 (1/6 σουτ), Πουλιανίτης 2, Τόμπσον 16 (7/11 δίποντα, 2/5 βολές, 8 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος, Ζούγρης

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Καντζούρης): Κάρινγκτον 7 (1/5 σουτ), Χάνκινς 13 (4/5 δίποντα, 5/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Τζόνσον 9 (3/3 δίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Ράντολφ 1 (0/12 σουτ, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σμιθ 22 (3/5 βολές, 2/6 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπλέιζερ 3 (1), Χαχασβίλι 2, Κορνέλιους 3 (1), Λεμάρ 11 (3/5 δίποντα, 5/5 βολές), Γουίλιαμς 6 (5 ριμπάουντ), Ζούσμαν