Καταιγιστικό το Περιστέρι απέναντι στον Απόλλων Πάτρας (vid)

Το Περιστέρι δεν σήκωσε το πόδι από το γκάζι και νίκησε με το ευρύ 90-57 τον Απόλλων Πάτρας για την 9η αγωνιστική της Basket League.

Στο 5-4 (4-1 εντός και 1-3 εκτός έδρας) ανέβηκε η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη που στοχεύει στην επτάδα στο φινάλε του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος για να συμμετάσχει στο Final Eight του Κυπέλλου Ελλάδας.

Κένι Γουίλιαμς και Τζο Ράγκλαντ ήταν οι δύο που ξεχώρισαν, σε μία εύκολη βραδιά για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη που είχε καλή δημιουργία και λίγα λάθη.

Το ματς

Το Περιστέρι προηγήθηκε με 10-6 με τον Τόμπσον, όμως αντέδρασε με τον Γκιουζέλη ο Απόλλων Πάτρας και πέρασε μπροστά με 10-12. Ο Ντάνγκουμπιτς με κάρφωμα έκανε το 17-17 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Χαντς έκανε το 29-23, έξι λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο Κένι Γουίλιαμς σκόραρε για τρεις και έγραψε το 36-28 στο 18′. Ο Γουίλιαμς ζεστάθηκε και έκανε το 44-34 ξανά με τρίποντο, λίγο πριν το ημίχρονο.

Ο Χουγκάζ με γκολ-φάουλ έκανε το 51-36 στο 23′.Το Περιστέρι έκανε ότι ήθελε στο ματς και ο Χαντς κάρφωσε ανενόχλητος για 66-40 στο 27′. Ο Χαντς έκανε το 73-42 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Το ματς δεν γινόταν να γυρίσει και το Περιστέρι έφτασε μια εύκολη νίκη, την πέμπτη του στη φετινή Basket League.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-17, 44-34, 73-42, 90-57

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ 10 (5/6 δίποντα, 6 ασίστ), Πουλιανίτης 5 (1), Γουίλιαμς 17 (4/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Τόμπσον 8 (8 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Χουγκάζ 10 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 8 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντάνγκουμπιτς 7 (3/4 δίποντα), Ξανθόπουλος, Χαντς 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κασελάκης 10 (1), Ρένφρο 2, Ζούγρης 4 (5 ριμπάουντ)

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Δελέγκος): Βησσαρίου 5 (1), Γκιουζέλης 6 (1), Βον 7 (3/13 σουτ), Μπράουν 9 (3/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μουράτος 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 λάθη), Ουάσινγκτον 12 (4/11 σουτ, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Σκορδίλης 5, Μηλιτσόπουλος, Όσμπορν 4 (7 ριμπάουντ), Καφέζας 2, Κογιόνης