Ηττήθηκε το Περιστέρι από τον Ολυμπιακό 92-65

Την πρώτη του ήττα στη σεζόν γνώρισε το Περιστέρι που έχασε από τον Ολυμπιακό στο Στάδιο «Ειρήνης και Φιλίας».

Την πρώτη του ήττα στη σεζόν γνώρισε το Περιστέρι που έχασε από τον Ολυμπιακό στο Στάδιο «Ειρήνης και Φιλίας» με 92-65.

Ντεμπούτο με τη φανέλα της ομάδας έκανε ο Βρετανός σέντερ Ερικ Μπόατενγκ.

Το Περιστέρι προσπάθησε και κατάφερε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους καθώς με μπροστάρη τον Χάρη Γιαννόπουλο ο οποίος πέτυχε 7 γρήγορους πόντους προηγήθηκε με 15-11.

Η απάντηση όμως των ερυθρόλευκων ήταν άμεση.

Με σερί 12-0 πήραν κεφάλι στο σκορ με 23-15 ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου ενώ παρά τη μείωση του σκορ σε 25-21 με τρίποντο του Ερνεστ Σκοτ ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα νέο 12-2 σερί και ξέφυγε με 37-23 στο 13ο λεπτό.

Από εκείνο το σημείο και ύστερα ο αγώνας απέκτησε άλλη εικόνα, πιο χαλαρή και από τις δύο ομάδες με τη διαφορά να παραμένει σταθερά σε διψήφιο νούμερο.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 46-32 στο τέλος του ημιχρόνου και ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (76-54) φτάνοντας άνετα στην τελική επικράτηση.

Να σημειωθεί ότι το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Περιστερίου έκανε ο Βρετανός διεθνής σέντερ Ερικ Μπόατενγκ ο οποίος άφησε πολύ καλές εντυπώσεις με 8 πόντους (2/4 δίποντα, 4/9 βολές) και 6 ριμπάουντ σε 20 λεπτά συμμετοχής.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χάινς 8, Λούκας 9, Αντιτς 7 (1), Σπανούλης 13 (3), Πελεκάνος 12 (2), Παπαδόπουλος 3, Γκετσεβίτσιους 5 (1), Γλυνιαδάκης 6, Πρίντεζης 18 (2), Παπανικολάου 3, Μάντζαρης 2, Σλούκας 6 (2)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Παπαντωνίου 3, Καυκής, Ψαρόπουλος, Πούλκο 5 (1), Γιαννόπουλος 16 (1), Μανωλόπουλος 6, Μπόατενγκ 8, Σκοτ 3 (1), Πέτρουλας 10 (1), Ρόμπι 11, Τσιλούλης, Μότσνικ 3