Ήττα στη Βόννη για το Περιστέρι και πλέον όλα κρίνονται στο Κλειστό (vid)

Το μπρέικ στο πρώτο ματς της προημιτελικής σειράς του Basketball Champions League ήθελε το Περιστέρι στη Βόννη, όμως ηττήθηκε από τους Γερμανούς (89-78) και πλέον χρειάζεται νίκη στο Ανδρέας Παπανδρέου για να επιστρέψει και να διεκδικήσει σε τρίτο αγώνα την πρόκριση στο Final Four του Βελιγραδίου (26-28/4).

Το Περιστέρι είχε καλή εικόνα στο πρώτο εικοσάλεπτο, κάτι που άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν ενέργεια από το κοινό τους, να κερδίζουν με 28-16 το δεκάλεπτο και να καθαρίζουν για το 1-0 στη σειρά.

Το ματς

H Bόννη μπήκε καλύτερα στο ματς και έκανε το 8-2 στον αιφνιδιασμό με τον Κέρκγουντ. Μήτρου Λονγκ και Ράγκλαντ με τρίποντα έκαναν το 10-8 για το Περιστέρι στα μέσα της περιόδου. Ο Γουίλιαμς ευστόχησε από τη γωνιά και έκανε το 14-16 για τους φιλοξενούμενους. Η ομάδα του Σπανούλη είχε 6/9 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο που τελείωσε με 22-24

Η Βόννη με επιμέρους 15-4, έκανε το 37-30 στο 15′. Ο Τόμπσον μείωσε σε 39-36 για τους Περιστεριώτες. Ο Λονγκ μείωσε στον πόντο για το 39-38 στο 17, ενώ ο Ράγκλαντ έδωσε προβάσισμα στην ελληνική ομάδα για το 42-44 στο 19′.

Με τον Γκρίσελ να σκοράρει για τρεις, η Βόννη έκανε το 58-50 στο 25′. Ο Φλαγκ έκανε το 66-54 και έδωσε αέρα 12 πόντων στη Βόννη. Ο Ντάνγκουμπιτς έκανε το 70-60 για το Περιστέρι στο 29′.

Ο Γκρίσελ έκανε το 78-67 στα μέσα της τέταρτης περιόδου. Ο Γουίλιαμς έφυγε κουτσαίνοντας από το ματς με χτύπημα στο αριστερό πόδι. Ο Κέρκγουντ συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα και έκανε το 85-76 στο 38′.

Ο δεύτερος αγώνας της σειράς θα γίνει στις 10 Απριλίου (19:30) στο Ανδρέας Παπανδρέου. Αν χρειαστεί τρίτο ματς, αυτό θα γίνει στις 16 Απριλίου (21:00) στη Βόννη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-24, 45-44, 73-60, 89-78

ΒΟΝΝΗ (Μουρς): Φλαγκ 4 (5 ριμπάουντ), Γκρίζελ 19 (2/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 9/9 βολές), Κένεντι 8 (3/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Κίρκγουντ 19 (7/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουάτσον 13 (3/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Φομπς 2, Φρέι 2, Πάπε 15 (3/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/5 βολές), Σένγκφελντερ 7 (1)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Χουγκάζ 2, Μήτρου-Λονγκ 22 (6/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πουλιανίτης, Ράγκλαντ 9 (3/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Ρένφρο 5, Ντάνγκουμπιτς 9 (3/4 τρίποντα), Κασελάκης 1, Λοβ 13 (4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Τόμπσον 6 (2/5 δίποντα, 13 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 9 (3/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Ξανθόπουλος, Ζούγρης