Άνετο απόγευμα στην Πάτρα για το Περιστέρι που κρατάει την 3η θέση

Την 13η νίκη του σημείωσε το Περιστέρι καθώς επικράτησε με 74-63 του Απόλλωνα στην Πάτρα για την 20η αγωνιστική της Basket League.

Το Περιστέρι με αυτή τη νίκη παρέμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας έχοντας πολυτιμότερο στο σημερινό ματς τον Τόμπσον με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Το ματς

Οι Πατρινοί με επιθετική αιχμή τον Κόουλμαν εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του Περιστερίου (6 στο 10’) και πήραν προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου (21-18).

Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη ανέβασαν την ένταση στην άμυνα τους και με σημείο αναφοράς τον Νέιτ Ρένφρο που είχε 10 πόντους- 6 ριμπάουντ έκαναν επιμέρους σκορ 16-6 πηγαίνοντας στο ημίχρονο με το προβάδισμα 34-27.

Με τον ίδιο τρόπο το Περιστέρι ξεκίνησε το ματς στην επανάληψη, με αποτέλεσμα ν’ ανεβάσει τη διαφορά στους 15 πόντους (50-35) στο 26’, έπειτα από κάρφωμα του Τόμπσον ολοκληρώνοντας επιμέρους σκορ 16-8.

Οι παίκτες του Περιστερίου συνέχισαν την εξαιρετική δουλειά στις δύο πλευρές του γηπέδου, τη στιγμή που ο Απόλλωνας δεν μπορούσε ν’ ακολουθήσει και να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από την αναμέτρηση. Το 58-43 της τρίτης περιόδου έδωσε το πλεονέκτημα στο Περιστέρι bwin να μπει με σημαντικό προβάδισμα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

To +20 (70-50) στο 34’ έδωσε στην ομάδα των δυτικών προαστίων μία διαφορά ασφαλείας, προκειμένου ο Βασίλης Σπανούλης να διαχειριστεί το rotation στα τελευταία λεπτά. Από την άλλη πλευρά οι Πατρινοί προσπαθούσαν να μειώσουν και να κλείσουν το ματς με την καλύτερη δυνατή εικόνα και το μυαλό στη συνέχεια των υποχρεώσεων τους αφού η αποστολή της παραμονής δυσκολεύει ολοένα και περισσότερο.

Με επιμέρους 11-2 (72-61) ο Απόλλωνας φρόντισε ν’ αυξηθεί το ενδιαφέρον στο τέλος αλλά χωρίς μεγαλύτερη απειλή για τους φιλοξενούμενους που έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα.

Tα δεκάλεπτα: 21-18, 27-34, 43-58, 63-74

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Κόουλμαν 16 (7/12 δίποντα, 2 κλεψίματα), Βησσαρίου 3, Γκιουζέλης, Πέρκινς 5 (5 ριμπάουντ) , Μπράουν 8 (7 ριμπάουντ), Μπλέιλοκ 2, Όσμπορν 18 (2/3 τρίποντα, 5 κλεψίματα), Σαλούστρος, Μπλοντίν 11 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Καφεζάς, Καγιώνης.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ, Ντάνγκουμπιτς 9 (1), Λοβ 5 (6 ασίστ), Κασελάκης 3 (5 ασίστ) , Τόμπσον 14 (8 ριμπάουντ) , Μήτρου-Λονγκ 11 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/8 βολές, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ξανθόπουλος, Πουλιανίτης 6 (2) , Ρένφρο 10 (8 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 3, Χουγκάζ 9 (3/5 τρίποντα, 1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ζούγρης 4 (3 ριμπάουντ).