«Αγκαλιά» με την τρίτη θέση το Περιστέρι

Το Περιστέρι έφυγε με το διπλό από το Παλατάκι επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 81-64, έκανε το 2-0 στη σειρά των μικρών τελικών της Basket League και βρίσκεται πλέον μια ανάσα από την κατάκτηση της 3ης θέσης του πρωταθλήματος.

Επόμενη συνάντηση των δύο ομάδων στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» το προσεχές Σάββατο (10/06, 19:15), εκεί όπου με νίκη η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη θα τελειώσει τη σειρά(;).

Κορυφαίοι για τους νικητές ο Μάρκους Ντένμον και ο Δημήτρης Μωραΐτης που σημείωσαν από 17 πόντους ο καθένας, ενώ για ακόμα ένα ματς ο Μίρο Μπίλαν ήταν κυριαρχικός τελειώνοντας με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ, καταγράφοντας ακόμα ένα double-double.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο ματς και με τους Φράνκε και Κακλαμανάκη να πετυχαίνουν από 7 πόντους έκαστος προηγήθηκε με 24-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, έχοντας βγάλει και εκτός παιχνιδιού τον Μπίλαν.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα άλλαξε εντελώς, μα την ομάδα του Σπανούλη να βγάζει αντίδραση. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους 24-9 για να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 8 πόντους (33-41).

Η διαφορά στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους έφτασε τους 11 (33-44) με τρίποντο του Μωραΐτη, όμως ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 6-0 για το 38-44. Το Περιστέρι πήρα ξανά διψήφια διαφορά, όμως οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 52-56. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Μωραΐτης με μεγάλα σουτ από τη γραμμή του τριπόντου έδωσε ξανά αέρα στο Περιστέρι, που από τα μισά της περιόδου και μετά «καθάρισε» το παιχνίδι, με τους παίκτες του Φώτη Τακιανού να είναι αρκετά απογοητευμένοι και να μην μπορούν να επιστρέψουν. Έτσι η ομάδα του Σπανούλη πανηγύρισε τη νίκη με το τελικό 64-81.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 33-41, 52-56, 64-81

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φράνκε 16 (0/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Ράιλι 7 (1/5 τρίποντα, 5 λάθη), Μαργαρίτης 7 (1), Σαλούστρος 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Ρένφρο 2, Τσιακμάς 2, Χαντς 5 (1), Πόλι 1, Σλαφτσάκης, Σάιμπερτ 4, Κακλαμανάκης 9 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα), Καμπερίδης 2.

Περιστέρι (Σπανούλης): Μπιλάν 14 (13 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 13 (0/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5λ άθη, 2 κλεψίματα), Ντένμον 17 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κασελάκης 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Περσίδης 3 (1), Κόουλμαν 2, Μωραΐτης 17 (3/6 τρίποντα), Ραντάνοβ, Πουλιανίτης 2, Χουγκάζ 4 (4 ριμπάουντ), Χάμερ 4 (6 ριμπάουντ).