Το Περιστέρι νίκησε τη Μάλαγα και θα τα δώσει όλα στο play-in

Το Περιστέρι έκλεισε με νίκη τη φάση των ομίλων απέναντι στην Ουνικάχα Μάλαγα (76-73) και θα τα δώσει όλα με μειονέκτημα έδρας απέναντι στη Ρίτας Βίλνιους στο play-in.

Το ματς

Το παιχνίδι ήταν κλειστό από νωρίς με τον Τζο Ράγκλαντ να τρέχει με μαεστρικό τρόπο τα plays και τον Κένι Γουίλιαμς με τον Ζερμέιν Λαβ να κάνουν θραύση από την περιφέρεια, για το Περιστέρι bwin.

Το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές χέρια βέβαια μέχρι την ανάπαυλα από την στιγμή που η Ουνικάχα Μάλαγα είχε σε -ακόμη πιο- εξαιρετική βραδιά τον Κέντρικ Πέρι.

Το σκληρό παιχνίδι για την επικράτηση συνεχίστηκε με αμείωτη ένταση στην τρίτη περίοδο, με την ισπανική ομάδα να διευρύνει ελαφρώς το προβάδισμά της και να μπαίνει στην τελική ευθεία με καλύτερες πιθανότητες επικράτησης.

Η σπουδαία αμυντική απόδοση των παικτών του Βασίλη Σπανούλη όμως, κράτησε την Ουνικάχα Μάλαγα στους έντεκα (11) πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο, γεγονός που αποδείχθηκε καθοριστικό προκειμένου να γίνει η ανατροπή κι η νίκη να καταλήξει στο Περιστέρι bwin.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-21, 46-47, 60-62, 76-73.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ντάνγκουμπιτς 4 (8 ριμπάουντ), Κασελάκης 3 (1), Λαβ 16 (5/9 σουτ, 6/6 βολές), Πουλιανίτης, Γουίλιαμς 10 (2), Χουγκάζ 6 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ (0/3 σουτ), Ράγκλαντ 10 (1 τρίποντο, 9 ασίστ, 6 λάθη), Ρένφρο 5, Τόμπσον 22 (8/10 δίποντα, 6/8 βολές, 11 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος.

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Ναβάρο): Κάρτερ 12 (1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντίαθ 3 (1/6 σουτ), Έτζιμ 9 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Καλινόσκι 8, Οσετκόφσκι 6 (1/11 σουτ, 4/4 βολές), Κράβις 6, Λίμα 6, Πέρι 16 (4/7 δίποντα, 8/9 βολές), Σεντ-Σουπερί 2, Σίμα 5 (0/4 δίποντα, 5/8 βολές).