Το Περιστέρι δεν τα κατάφερε απέναντι στην ΑΕΚ

Έπειτα από ένα ματς θρίλερ, που διεκόπη για περίπου μισή ώρα λόγω επεισοδίων στο πρώτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ επικράτησε 84-80 στο Περιστέρι για την 3η αγωνιστική της Basket League.

Μεγάλες διακυμάνσεις και ανατροπές διαφορών εκατέρωθεν στην αναμέτρηση, με τους Φρέζιερ και Γουίλιαμς να ήταν καθοριστικοί στο τέλος για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη.

Πρώτος σκόρερ για την Ένωση, η οποία σούταρε με το μέτριο 3/14 έξω από τα 6,75μ. ήταν ο ΜακΓκρίφ με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ, με τον Μίτσελ να προσθέτει 16π.

Από την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, η οποία υποχώρησε στο 1-2, ξεχώρισε ο Ντένμον με 27 πόντους.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 20-11 στο 8΄ πριν οι διαιτητές διακόψουν προσωρινά την αναμέτρηση περίπου δέκα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου λόγω επεισοδίων στις κερκίδες. Τελικά το δεκάλεπτο έληξε 20-15 υπερ των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Περιστέρι βρήκε διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι και με βελτιωμένη επίθεση κατάφερε να μειώσει σε 40-37 στο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ήταν εξαιρετική στον επιθετικό τομέα και με επιμέρους σκορ 27-18 κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 30′ με 64-58.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 66-60 αλλά η ΑΕΚ με σερί 11-2 πήρε το προβάδισμα με 71-68. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι και η Ένωση κατάφερε να προηγηθεί με τέσσερις πόντους (82-78) περίπου 50 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Εκεί ο Ντένμον με δύο βολές μείωσε στο καλάθι (82-80) με τον Γουίλιαμς να διαμορφώνει το τελικό 84-80.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 37-40, 64-58, 80-84

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπιλάν 12, Ραντάνοφ 11 (1), Πουλιανίτης, Ντένμον 27 (4), Ντέιβις 10 (2), Τζούστον 4, Φρανσίσκο 6 (1), Μωραΐτης 7, Γκιουζέλης 1, Σταυρακόπουλος 2.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Κόνιαρης, Φρέιζιερ 13 (2), ΜακΓκρίφ 18, Μαυροειδής 4, Γουίλιαμς 14, Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος 2, Περσίδης 3 (1), Μάντσεν 12, Παπαδάκης, Μίτσελ 16, Στρέλνιεκς 2.