Τέταρτη συνεχόμενη νίκη στη Basket League για το Περιστέρι

Το Περιστέρι bwin επικράτησε του Κολοσσού με 88-78 φτάνοντας αισίως τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες στη Basket League και τις 13 σε 20 αγώνες.

Ο αρχηγός του Περιστερίου, Λεωνίδας Κασελάκης, με 21 πόντους έδειξε το δρόμο στην ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, η οποία πήρε μια σπουδαία νίκη με 88-78 κόντρα στον Κολοσσό, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Basket League, καλύπτοντας μάλιστα και τη διαφορά των 6 πόντων (88-82) που είχαν οι Ροδίτες από το ματς του πρώτου γύρου.

Πέραν του Κασελάκη, ο Μάρκους Ντένμον είχε 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Σιλβέν Φρανσίσκο προσέφερε 15 πόντους, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη, ενώ double-double με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ πέτυχε ο Μίρο Μπίλαν.

Το ματς

Το Περιστέρι ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικό στα πρώτα λεπτά του ματς και βρέθηκε στο +8 στα μέσα της περιόδου (16-8, 5’15”), όμως ο Κολοσσός άρχισε σταδιακά να ανεβάζει στροφές και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με βραχεία κεφαλή (24-25, 10′).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ σε όλη τη δεύτερη περίοδο, προσφέροντας σκορ και θέαμα και καταλήγοντας ισόπαλες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Με τους Ντίξον και Μορέιρα να δίνουν λύσεις στην επίθεση, οι Ροδίτες βρέθηκαν στο +6 (47-53) στο 23’42”, όμως Κασελάκης και Μωραϊτης έφεραν το σκορ σε ισορροπία (55-55) λίγο μετά τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Κολοσσός πήγε στο +5 (55-60) λίγο αργότερα, αλλά το Περιστέρι ισοφάρισε εκ νέου (60-60, 27’21”). Ισόπαλοι μπήκαν οι δύο μονάχοι και στην τελευταία περίοδο (66-66, 30′), αφού ο Τιγκ απάντησε με τρίποντο στο κάρφωμα του Ραντάνοβ στη λήξη του 30λέπτου.

Με έξι μαζεμένους πόντους του Φρανσίσκο και ένα τρίποντο του Λεωνίδα Κασελάκη η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πήρε ένα προβάδισμα 7 πόντων (75-68, 33′) και άρχισε να βάζει τις βάσεις για την επικράτηση.

Ο Κόφι ήταν ο μόνος από τους Ροδίτες που έβρισκε τον τρόπο να σκοράρει στα τελευταία λεπτά του ματς, μειώνοντας σε 83-78 1’57” πριν το τέλος.

Ο Χάμερ, μετά από ασίστ του Κασελάκη έγραψε το 85-78, ενώ ο Ντένμον διαμόρφωσε το τελικό 88-78 με γκολ φάουλ στην τελευταία κατοχή.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-25, 43-43, 66-66, 88-78

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 13 (11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη) , Φρανσίσκο 15 (1/4 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη) , Πουλιανίτης 3 (1) , Ντένμον 16 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Κασελάκης 21 (3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/3 βολές) , Κόουλμαν 2 , Μωραΐτης 3, Ραντάνοβ 2 , Χουγκάζ , Χάμερ 13 (1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Σμιθ 9 (1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη) , Χρυσικόπουλος 5 (1) , Ντίξον 13 (4/5 τρίποντα, 3 ασίστ) , Χατζηδάκης 6 (3 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 2 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Μορέιρα 9 (3 ριμπάουντ) , Γιανγκ 8 (3 ριμπάουντ) , Κόφι 17 (7/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ) , Τιγκ 3 (1)