Πέρασε σαν σίφουνας από την Πάτρα το Περιστέρι

Το Περιστέρι επέβαλε τον ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά του αγώνα στην Πάτρα και επικράτησε του Προμηθέα με σκορ 66-83, κάνοντας το πρώτο από τα δυο βήματα που χρειάζονται για την πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League.

Το Περιστέρι επέβαλε τον ρυθμό του από την πρώτη περίοδο και διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα, δίχως να αφήσει περιθώριο αμφισβήτησης στους γηπεδούχους.

Ο Μάρβιν Τζόουνς κουβάλησε το Περιστέρι στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τον Προμηθέα στο «Δ. Τόφαλος», εκεί όπου η ομάδα της πόλης βρήκε από νωρίς ρυθμό στην επίθεση και προηγήθηκε 19-24 στο 10′ σουτάροντας 8/12 δίποντα απέναντι στους Πατρινούς που είχαν μόλις 1/5 τρίποντα και έκαναν 7 λάθη σε αυτό το διάστημα.

Ακολούθως οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, μείωσαν σε 30-31 με τον Τζέριαν Γκραντ ωστόσο το Περιστέρι απάντησε με σερί 8-0, ο Τζόουνς ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (31-41, 18:35) ενώ οι «κυανοκίτρινοι» πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 34-43.

Ο Προμηθέας πίεσε όμως το Περιστέρι διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ (53-60, 30′) ενώ το τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη έκανε το 57-69 στα 6:32 για το τέλος.

Τελικά το Περιστέρι επικράτησε με σκορ 66-83, κάνοντας το 1-0 στην προημιτελική σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 34-43, 53-60, 66-83.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 2, Τζεράι Γκραντ 15 (7/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Κλαβέλ 6 (0/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 λάθη), Λούντζης 4 (5 ριμπάουντ), Αγραβάνης Δ. 15 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Αγραβάνης Γ. 3, Φορντ 2, Χριστοδούλου 2, Γιαννόπουλος 2 (3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μπαζίνας, Κουρουπάκης.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 10 (3/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 2, Φορντ 7, Τόλα, Καράμπελας, ΜακΛίν 16 (5/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τζόουνς 20 (8/12 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κρόκετ 5, Μάντζαρης 9 (3/4 τρίποντα, 4 ασίστ, 5 λάθη), Γκουτιέρεζ 10 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ).