Μεγάλο διπλό και πρόκριση στο Ισραήλ για το Περιστέρι!

Η Περιστεριώτικη ομάδα επικράτησε με 90-87 της Μπνέι Ερζλίγια, τερμάτισε τρίτη στον όμιλο και έτσι πήρε το εισιτήριο για το play-in του BCL.

Στην επόμενη φάση το Περιστέρι θα αγωνιστεί με τη Ντιζόν έχοντας μειονέκτημα έδρας.

Μεγάλο ματς έκανε ο Ντένμον που τελείωσε το ματς με 25 πόντους (19 στο ημίχρονο), ενώ ο Φρανσίσκο είχε 21 με 7 ασίστ και ο Μπίλαν μέτρησε 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Από την πλευρά των ηττημένων ο Κεμπ είχε 32 πόντους, ενώ 14 είχε ο Μπαμπ και 13 ο Γκαμπλ. Στους 16 σταμάτησε ο Τόμπσον.

Το ματς

To Περιστέρι Bwin μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με τον Μπίλαν με 9-17, τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Όμως κάπου εκεί η Μπνέι Ερζλίγια πάτησε… γκάζι και με το τρίποντο του Μπαμπ μείωσε στον πόντο (16-17) αναγκάζοντας τον Σπανούλη να καλέσει timeout. Oι Ισραηλινοί προηγήθηκαν με τον Τόμπσον για το 19-17 στο 9′.

Ο Μωραϊτης με τρίποντο από τη γωνία ισοφάρισε σε 22-22 στο 11′. Ο Τόμπσον έδωσε αέρα έξι πόντων στην Ερζλίγια για το 30-24 στο 23′. Ο Ντένμον είχε κέφια στο πρώτο ημίχρονο και έφτασε τους 13 πόντους, γράφοντας το 35-34. Ο Ντένμον με τρομερό τρίποντο έκανε το 45-48 στο ημίχρονο. Το Περιστέρι είχε 8/21 τρίποντα ημίχρονο, με τον Ντένμον να μετρά 19 πόντους.

Η ομάδα του Σπανούλη μπήκε με… σπασμένα τα φρένα στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε το 45-55 με τον Μπίλαν στο 22′. Oι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 54-55 με τον Κεμπ, πέντε λεπτά για το τέλος της περιόδου. Ο Κεμπ με φοβερό κάρφωμα σκόραρε για το 66-65 στο 29′.

Ο Περσίδης με τρίποντο έκανε το 73-75 στο 34′. Ο Ντένμον έγραψε το 74-79 στο 36′, ενώ ο Φρανσίσκο με δύο βολές έκανε το 78-86, 54 δευτερόλεπτα για το τέλος, κλειδώνοντας την προκριση του Περιστερίου.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 45-48, 67-67, 87-90