Μεγάλες Πασχαλινές επιτυχίες για την Πνευματική Στέγη Περιστερίου

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε αγωνιστικά αλλά και οργανωτικά η περίοδος του Πάσχα για τον σκακιστικό σύλλογο «Πνευματική Στέγη Περιστερίου».
Το Σάββατο διοργανώθηκε το 13ο Μαθητικό Πρωτάθλημα Περιστερίου σε συνεργασία με το 1ο Δημοτικό Περιστερίου και τη στήριξη του Δήμου Περιστερίου.

Η διοργάνωση ήταν εξαιρετική και θύμισε τις διοργανώσεις πριν την περίοδο του κορωνοϊού με τις συμμετοχές των αθλητών να ξεπερνούν τις 150!

Στο αγωνιστικό σκέλος, οι μαθητές των ακαδημιών της Πνευματικής Στέγης κατέκτησαν τα περισσότερα μετάλλια, δείχνοντας για ακόμα μια φορά την εξαιρετική δουλειά που γίνεται σε επίπεδο Ακαδημιών, αλλά και στα σχολεία με τη συνεργασία των Συλλόγων Γονέων & Κηδεμόνων.

Πρωταθλητής Ελλάδος ο Μπορίσοφ

Επιπρόσθετα, το διήμερο 28-29 Απριλίου στην Λάρισα έγιναν τα Πανελλήνια Μαθητικά Πρωταθλήματα. Ο σύλλογος του Περιστερίου δεν συμμετείχε μαζικά, όπως άλλες χρονιές, λόγω υποχρεώσεων τον αθλητών και λόγω προετοιμασίας για τα Νεανικά Πρωταθλήματα Αττικής.

Ο Μπορίσοφ Φίλιππος όμως, που αγωνίστηκε στην Α Δημοτικού έφτανε και περίσσευε, καθώς με 9 νίκες σε 9 αγώνες αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδος!

Μεγάλες επιτυχίες στα Νεανικά Πρωταθλήματα Αττικής

Τέλος, τη 2η εβδομάδα του Πάσχα (7-12 Μάϊου) στη Νίκαια, έγιναν τα Νεανικά Πρωταθλήματα Αττικής 8-16 ετών. Με πολυπληθή αποστολή περισσότερων των 10 ατόμων, η Πνευματική Στέγη Περιστερίου κατέκτησε 3 μετάλλια. Μάλιστα τα 2 ήταν πρώτες θέσεις, ενώ είχε και αρκετές θέσεις στην πρώτη δεκάδα.

Αναλυτικά:

Κορίτσια 10 ετών: Λαυκίδου Σοφία, 13η θέση

Κορίτσια 12 ετών: Λατίφη Διονυσία 4η θέση (με έναν αγώνα λιγότερο),

Όπεν 8 ετών: Μπορισοφ Φίλιππος 7η θέση, Πατσιώτης Κωνσταντίνος 9η θέση

Όπεν 10 ετών: Στεργάτος Θάνος 24η θέση

Όπεν 12 ετών: Στεργάτος Δημήτρης 1η θέση

Όπεν 14 ετών: Λαυκίδης Αποστόλης 1η θέση, Λατίφης Παναγιώτης 13η θέση (με έναν αγώνα λιγότερο, Βασιλείου Συμεών 17η θέση

Όπεν 16 ετών: Τσιτιμάκης Περικλής 2η θέση, Γκικόπουλος Αλέξανδρος 10η θέση

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά, στους γονείς τους και στον Προπονητή τους, Ανέστη Μιχαηλίδη.