EURO 2016: Μεγάλη νίκη της Β. Ιρλανδίας 2-0 την Ουκρανία

Ιστορική για το ποδόσφαιρο της Βόρειας Ιρλανδίας θα είναι εφεξής η 16η Ιουνίου 2016, καθώς πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στα τελικά Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος επικρατώντας της Ουκρανίας με 2-0 στη Λιόν, στο πλαίσιο του Γ΄ ομίλου στο Euro 2016.

Η ομάδα του Μάικλ Ο΄ Νιλ μπήκε έτσι για τα καλά στο «χορό» της πρόκρισης, σε αντίθεση με τους Ουκρανούς που έχασαν και το δεύτερο παιχνίδι τους και ουσιαστικά αποκλείστηκαν.

Ύστερα από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, το ξεκίνημα στο δεύτερο ήταν… εκρηκτικό! Στο 49΄ ο Νόργουντ σέντραρε και ο 36χρονος ΜακΌλεϊ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά κι έγινε ο σκόρερ του πρώτου γκολ της Εθνικής σε τελική φάση Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι διακόπηκε προσωρινά στο 58΄ λόγω… χαλαζόπτωσης, με τους Ουκρανούς να προσπαθούν για την ισοφάριση αλλά τον Κοβαλένκο να μη βρίσκει στόχο στα σουτ που επιχείρησ στο 71ο και 77ο λεπτό.

Έτσι η Βόρεια Ιρλανδία όχι μόνο κράτησε άνετα το αποτέλεσμα ως το τέλος, αλλά διπλασίασε κιόλας στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον ΜακΓκιν.