Ανταγωνιστικό το Περιστέρι στο ΟΑΚΑ έχασε στις λεπτομέρειες από τον Παναθηναϊκό

Σε ένα ματς που δεν υπήρχε άγχος για το αποτέλεσμα το Περιστέρι κόντραρε στα ίσα τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ και έχασε στις λεπτομέρειες με 93-88.

Ο Βασίλης Σπανούλης και οι παίκτες του πλέον ξεκινάνε προετοιμασία για το Βελιγράδι καθώς την ερχόμενη εβδομάδα, το Περιστέρι αγωνίζεται στο Final-4 του Basketball Champions League.

Στα αγωνιστικά της μέρας Νέιτ Ρένφρο και Ζερμέιν Λοβ ήταν οι κορυφαίοι των φιλοξενούμενων.

Το ματς

Το Περιστέρι βρέθηκε να προηγείται με 6-11 στο τρίλεπτο του ματς, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 11-11 αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι με νέο 14-2 (!) έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +12 (13-25) έχοντας επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό τους.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι «πράσινοι» πάτησαν το πόδι στο γκάζι και με επιμέρους 13-2 μείωσαν τη διαφορά στον πόντο (26-27). Ένα νέο 6-0 του Περιστερίου για το +7 (26-33) στα μέσα του β’ δεκαλέπτου έφερε και πάλι μπροστά τους παίκτες του Σπανούλη. Με συνεχόμενα τρίποντα οι «πράσινοι» πλησίασαν εκ νέου στον πόντο (36-37 και 39-40 στο 18′) αλλά δεν… μπορούσαν να προσπεράσουν.

Το ημίχρονο έκλεισε με το Περιστέρι να έχει προβάδισμα δύο κατοχών (41-45) και να στέκεται εξαιρετικά στο ΟΑΚΑ έχοντας βάλει (πολύ) δύσκολα στους γηπεδούχους.

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προσπεράσει στο σκορ. Και το έκανε με τρίποντο του Κώστα Σλούκα για το 49-48 στο 23′. Από εκείνο το σημείο και μετά άρχισε να αλλάζει και το μομέντουμ του αγώνα στο κλειστό του ΟΑΚΑ, με τους «πράσινους» να προσπαθούν να ανακτήσουν τα ηνία της αναμέτρησης.

Μάλιστα βρέθηκαν μπροστά στο σκορ και με ένα καλάθι διαφορά (54-52) ωστόσο το Περιστέρι βρήκε σκορ από τα 6.75 μέτρα δια χειρός Ντάνγκουμπιτς και Λοβ και κάπως έτσι πήρε εκ νέου προβάδισμα με 60-63 στο 28′. Και δεν έμειναν εκεί οι «κυανοκίτρινοι» καθώς το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη μπροστά στο σκορ με έξι πόντους διαφορά (61-67) έχοντας σταθερά τον έλεγχο του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και στο +8 με την έναρξη της τελευταίας περιόδου (61-69 στο 31′) αλλά έκτοτε οι «πράσινοι» άρχισαν να «ροκανίζουν» την εις βάρος τους διαφορά. Μάλιστα βρέθηκαν για πρώτη φορά και στο +8 (82-74) στα μέσα του 4ου δεκαλέπτου, με τον Μήτογλου να είχε ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή του.

Κάπου εκεί το Περιστέρι έφερε και πάλι το ματς στα ίσια (86-86) ένα λεπτό πριν από το τέλος, με τον Παπαπέτρου να ευστοχεί σε τρίποντο στα 35” για το 89-86. Στα 26” ο Αντετοκούνμπο έκοψε ίσως και με φάουλ τον Ντάνγκουμπιτς σε προσπάθεια για τρίποντο ισοφάρισης και ο Ναν με 2/2 βολές στα 20” έγραψε το 91-86.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-25, 41-45, 61-67, 93-88

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Σερέλης): Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 6 (2/2 τρίποντα, 3 ασίστ, 4 λάθη), Παπαπέτρου 14 (1/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ναν 20 (2/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μήτογλου 25 (5/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Βίλντοσα 11 (1/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μωραΐτης, Αντετοκούνμπο 6 (3/4 δίποντα, 0/4 βολές), Γκριγκόνις 4 (1/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 10 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Ράγκλντ 13 (3/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κασελάκης 8 (2), Ρένφρο 16 (8/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 μπλοκ), Γουίλιαμς 4, Ντάνγκουμπιτς 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Λοβ 13 (5/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ), Πουλιανίτης 2, Χουγκάζ 9 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ζούγρης 1