Ξέσπασε στον Ιωνικό το Περιστέρι και πάτησε γερά στην 4αδα

Μια αποφασιστική εμφάνιση έκανε το Περιστέρι απέναντι στον Ιωνικό και κατάφερε να τον υποτάξει με 96-67.

Αυτή η νίκη ανέβασε την ομάδα της πόλης μας στο 6-2 (4-1 εντός και 2-1 εκτός έδρας), με τον Βασίλη Σπανούλη να βλέπει πολλούς σε καλό απόγευμα.

Με περίσσια όρεξη μπήκε στο ματς το Περιστέρι (18-4 στο 6′), με τον Ιωνικό να σκοράρει το πρώτο του καλάθι μετά από έξι λεπτά και 4/4 βολές.

Το 26-17 της περιόδου βρήκε το Περιστέρι στα 17 ριμπάουντ, αλλά και στο 42% στα σουτ, την ώρα που η ομάδα της Νίκαιας είχε 3/17 σουτ (!) αλλά και 11/12 βολές και πέντε κλεψίματα που την κράτησαν όρθια.

Το ματς άλλαξε εικόνα, έγινε πιο άγριο, όμως η ποιότητα των γηπεδούχων, το περισσότερο βάθος τους, το σκοράρισμα στον αιφνιδιασμό και η κυριαρχία του στη ρακέτα οδήγησαν στο 46-37 του ημιχρόνου που ήταν δίκαιο σύμφωνα με την εικόνα των δύο ομάδων.

Στην έναρξη του β’ μέρους το Περιστέρι πάτησε το γκάζι και με ένα 15-2 σε τρία λεπτά εκτόξευσε τη διαφορά στους 22 (61-39), με αποτέλεσμα ο Ιωνικός να χάσει τη γη κάτω από τα πόδια του και να συμβιβαστεί με την πραγματικότητα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν με συνέπεια και με αποφασιστικότητα, όποιος κι αν έμπαινε μάτσαρε την ένταση του Σπανούλη και η τέταρτη περίοδος δεν είχε πια ενδιαφέρον, παρά μόνο για το τελικό σκορ.

Ντένμον και Αγραβάνης ήταν οι κορυφαίοι του Περιστερίου με 15 και 14 πόντους, αντίστοιχα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-17, 46-37, 76-50, 96-67

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 8 (9 ριμπάουντ σε 17:18), Φρανσίσκο 8 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ραντάνοβ 6, Ντένμον 15 (2), Αγραβάνης 14 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζούστον 6, Φύτρος 3 (1), Μωραΐτης 6 (2/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πουλιανίτης 7 (1), Κασελάκης 13 (3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ζούγρης 6, Σταυρακόπουλος 4

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μέξας): Νούνιεζ Καστίγιο 10 (6 ριμπάουντ), Σίμονς 7 (1/7 σουτ, 6 ασίστ), Χάμιλτον 7 (1/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Μαυροκεφαλίδης 15 (2), Λέισι 2 (1/6 σουτ), Πετανίδης, Κορκοντζέλος, Αρσενόπουλος 2, Μάντζαρης 6 (1/8 σουτ), Παρκς 18 (8/12 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ)