Ξανανίκησε και εξασφάλισε την 6η θέση το Περιστέρι

Ίδιο νικητή, το Περιστέρι, ανέδειξε η επανάληψη του αγώνα -με απόφαση του ΑΣΕΑΔ- με τη Λάρισα, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι Περιστεριώτες πάτησαν γκάζι στο β΄ μέρος και με ηγέτη τον Τζόρνταν Φορντ (18π.) επικράτησαν με 80-56, στο κλειστό της οδού Κένεντι.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου (10-11) εξασφάλισε και μαθηματικά την 6η θέση της κανονικής περιόδου της Basket League, όποιο αποτέλεσμα κι αν φέρει κόντρα στον Άρη, στην 22η και τελευταία αγωνιστική, η οποία είναι προγραμματισμένη για την Μεγάλη Τετάρτη (28/4).

Οι «κυανοκίτρινοι» άρχισαν καλύτερα τον αγώνα (20-13 στο 8’) αλλά οι Θεσσαλοί, κάλυψαν την διαφορά και προηγήθηκαν με 32-27 στο 16’ και 33-29, 3’ και 54’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Σε εκείνο το σημείο, όμως, το Περιστέρι ανέβασε την πίεση στην άμυνα του και με επιμέρους σκορ 10-2 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Τζόρνταν Φορντ, τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (39-35).

Το Περιστέρι άρχισε το δεύτερο μέρος από εκεί που τελείωσε το πρώτο και με σερί 16-0 με 7 πόντους με ένα τρίποντο του Φορντ, ξέφυγε με διαφορά 20 πόντων (55-35) στο 26’ και τελείωσε το παιχνίδι.

Tα δεκάλεπτα: 20-20, 39-35, 63-44, 80-56

Διαιτητές: Κάρδαρης, Χαλαμπαλάκης, Ορφανός Ιορδ.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 12 (2), ΜακΛιν 14, Τζόουνς 9, Κρόκετ 7 (1), Μάντζαρης 4 (1), Σκορδίλης 2, Τσαϊρέλης 10, Φορντ 18 (3), Σαλούστρος 4

ΛΑΡΙΣΑ (Νίκος Παπανικολόπουλος): Ρας 2, Κώττας 2, Ουόσπαν 8, Καμπερίδης 2, Μούρτος 13, Χάγκινς 7 (1), Ουάσινγκτον 15 (3), Καμαράς, Τσιούλκας, Σπυρόπουλος 2, Παπαδάκης 5, Γκόρντον