Βαριά ήττα για το Περιστέρι στην Ισπανία από την Τενερίφη

Σε ένα δύσκολο βράδυ το Περιστέρι ηττήθηκε από την Τενερίφη με 89-68 για την 2η αγωνιστική της φάσης των 16 του Basketball Champions League.

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα στον όμιλο για το Περιστέρι έπειτα από αυτή στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου” απέναντι στη Χάποελ.

Κορυφαίος από τους παίκτες του Σπανούλη ήταν ο Κένι Γουίλιαμς με 25 πόντους και ακολούθησε ο Λοβ με 14.

Το ματς

Από νωρίς επέβαλλε τον ρυθμό της η Τενερίφη, πηγαίνοντας αρχικά στο +11 (15-4), στο πρώτα πέντε λεπτά και στη συνέχεια στο +14 (25-11), στο 8’. Στον εναπομείναντα χρόνο, δεν άλλαξε κάτι δραματικά, με τους γηπεδούχους να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +13 (27-14).

Με σερί 4-0 μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Σπανούλη, ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (27-18). Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι… πάτησαν το γκάζι και με τους Γκάι, Ντιόπ και Χουέρτας εκτόξευσαν τη διαφορά στο +24 (47-23), με τον Ράγκλαντ να διαμορφώνει στην εκπνοή το 47-25 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Ισπανοί συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στην αρχή του δεύτερου μέρους, πηγαίνοντας στο +25 (52-27), στα πρώτα λεπτά. Όπως είναι φυσικό, το Περιστέρι δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων, οι οποίοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο 71-48.

Ούτε στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου έβγαλαν αντίδραση οι παίκτες του Σπανούλη, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +30 (80-50), στο 34’. Το υπόλοιπο ματς ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το Περιστέρι να γνωρίζει την ήττα με το τελικό 89-68.

Την επόμενη αγωνιστική το Περιστέρι πηγαίνει στην έδρα της Καρσίγιακα (7/2, 19:30).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-14, 47-25, 71-48, 89-68

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Βιντορέτα): Ντιόπ 18 (7 ριμπάουντ), Τρουγίλο, Γκάι 26 (5/10 τρίποντα, 4 ασίστ), Λόπεθ, Βισέδο, Αμπρομάιτις 2, Ντόορνεκαμπ, Φτιπάλδο 3, Χουέρτας 18 (7 ασίστ), Σαλίν 6, Σάστρε 8 (4 ριμπάουντ), Σερμαντίνι 8

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Χουγκάζ, Λοβ 14 (4 ριμπάουντ), Πουλιανίτης 5, Ξανθόπουλος, Ζούγρης 4, Ντάνγκουμπιτς, Κασελάκης 2, Μήτρου-Λονγκ, Ράγκλαντ 10 (5 ριμπάουντ), Ρένφρο 2 (5 ριμπάουντ), Τόμπσον 6, Γουίλιαμς 25 (5/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ)