Το Περιστέρι στις 8 καλύτερες ομάδες του Basketball Champions League!

Μια τεράστια Ευρωπαϊκή πρόκριση πήρε το Περιστέρι που επικράτησε της Τενερίφης 90-82 στο Κλειστό και πέρασε στους 8 του Basketball Champions League.

Και πως να χάσουν οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη αφού ομάδα και κόσμος έγιναν ένα και οδήγησαν τους Ισπανούς στην ήττα με το Περιστέρι να ανεβαίνει στο 3-3 και να προκρίνεται ως δεύτερο στην επόμενη φάση, ενώ η Τενερίφη πήρε την πρώτη θέση με 4-2.

Μεγάλο ματς από τον Λεωνίδα Κασελάκη, με τους Γουίλιαμς, Ράγκλαντ και Μήτρου-Λονγκ να ακολουθούν.

Το ματς

Γρήγορο ρυθμό και υψηλό σκορ είχαν τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού μεταξύ των δύο ομάδων, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να βάζει τα σουτ (4/5 τρίποντα στο 5′) και εκείνη του Βιντορέτα να απαντά, κυρίως με την ποιότητα του Μαρσελίνιο Χουέρτας.

Ο Μήτρου-Λονγκ βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση (10 πόντοι στην πρώτη περίοδο) και με buzzer beater στο πρώτο δεκάλεπτο έστειλε το Περιστέρι στο +4 (28-24). Αμφότερες οι ομάδες συνέχιζαν στον ίδιο ρυθμό, με την ομάδα του Σπανούλη να εκτελεί με ποσοστό άνω του 50% στο τρίποντο, την ώρα που η Τενερίφη πλησίαζε κοντά στο καλάθι για να βρει σκορ. Το Περιστέρι πήγε στην ανάπαυλα στο +4 (50-46).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο μέρος, θέλοντας να διατηρήσουν το καλό μομέντουμ . Η ομάδα του Σπανούλη συνέχισε να βάζει τα σουτ και είχε το προβάδισμα απέναντι στους Ισπανούς, που απαντούσαν με τον Κάιλ Γκάι που είχε μπει στην εξίσωση. Ενώ το Περιστέρι είχε ανεβάσει την διαφορά στις παρυφές των δέκα πόντων (63-54), Γκάι και Χουέρτας απάντησαν με διαδοχικά τρίποντα και μείωσαν στο σουτ (63-60 στο 27′). Η τρίτη περίοδος έληξε με την ομάδα του Σπανούλη στο +2 (68-66).

Το τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε θρίλερ, με τις δύο ομάδες να διεκδικούν τη νίκη μέχρι το φινάλε, το οποίο ήταν για γερά… νεύρα. Εκεί το Περιστέρι βρήκε τις απαιτούμενες λύσεις, η Τενερίφη μπλόκαρε και τα περίμενε όλα από τον Γκάι, με αποτέλεσμα να έρθει η μεγάλη πρόκριση του Περιστερίου bwin με νίκη 90-82.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-24, 50-46, 68-66, 90-82

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ντάνγκουμπιτς 8 (2), Λοβ 3, Ράγκλαντ 15 (14 ασίστ), Ρένφρο 2 (4 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 18 (3), Χουγκάζ 8 (1), Κασελάκης 18 (4/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 12 (1/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Τόμπσον 6 (10 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Βιντορέτα): Αμπρομάιτις 7 (6 ριμπάουντ), Ντόνερκαμπ 8 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Φιτιπάλντο, Γκάι 26 (9/13 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σάστρε , Κουκ 1, Ντιόπ, Φερνάντεθ, Γκιέρα 9 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χουέρτας 31 (9/14 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 10/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη), Σερμαντίνι (2 λάθη)