Το Περιστέρι πέρασε αέρα από τη Λάρισα με 78-63

Το Περιστέρι βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα σε επίθεση και άμυνα περνώντας με 15 πόντους διαφορά της Λάρισας.

Στην πρώτη περίοδο, η Λάρισα ξεκίνησε πολύ δυναμικά και προηγήθηκε και με 7 πόντους (7-0) έναντι του Περιστερίου, το οποίο όμως κατάφερε να ανακτήσει τις δυνάμεις του στη συνέχεια ισοφαρίζοντας σε 11-11 -πριν, με ανοδική πορεία, ξεπεράσει συνεχόμενα τους γηπεδούχους με 1-10 σερί (12-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Θεσσαλοί φάνηκαν να ανακτούν τις δυνάμεις τους πλησιάζοντας μεχρι και τον πόντο (25-26).
Όμως οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το μομέντουμ και με ένα 3-10 σερί έφεραν το σκορ στα 28-38 λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λάρισα μπήκε πολύ καλύτερα στο παρκέ του κάμπου και με ένα ηχηρό 9-0 σερί επέστρεψε από το -10 των απαρχών της τρίτης περιόδου, ενώ λίγο αργότερα μείωσε στο καλάθι (45-47).
Το Περιστέρι όμως, βρήκε τις λύσεις που χρειαζόταν με τους Moreira, Haggins και McRee να συνεργάζονται για 7 συνεχόμενους πόντους μέχρι τέλους που μετέτρεψαν το σκορ σε 48-54.

Η αθηναϊκή αρμάδα όμως, δεν είχε διάθεση για παιχνίδια στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, και με ένα ηχηρό 2-13 σερί έφτασε από το +6 στο +17 (50-67), ενώ και στη συνέχεια ούσα ασταμάτητη σε άμυνα (14%, 1-4 τρίποντα) και επίθεση (67%, 4-4 τρίποντα) φάνηκε να καθαρίζει την υπόθεση νίκης όταν έφτασε ακόμα και στο +21 (55-76) στο 37′!

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 30-38, 48-54, 63-78

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Χάντσον 20 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 3 ασίστ), Κρουμπάλι 7 (9 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης, Ζάρας 7 (1), Καράμπελας 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ουάσινγκτον, Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Σαχπατζίδης 11 (5/6 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Σπαν 3 (1), Παπαντωνίου 7 (2/8 σουτ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): ΜακΚρί 17 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Πέτεγουεϊ 11 (1), Χρυσικόπουλος 7 (1), Κατσίβελης 6 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπράουν 4 (13 ριμπάουντ), Φύτρος, Μορέιρα 8 (10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Ζούγρης, Μανιάς, Μίλερ 10, Χάγκινς 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ)