Το Περιστέρι ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ

Σε έναν αγώνα όπου ο νικητής ήταν γνωστός εκ των προτέρων το Περιστέρι ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό με 104-69.

Σε έναν αγώνα όπου ο νικητής ήταν γνωστός εκ των προτέρων το Περιστέρι ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ με 104-69.

Ο αγώνας δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική αφού πέρα από τη δεδομένη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ο μεν Παναθηναϊκός είχε ξανά στη σύνθεσή του μετά από επτά μήνες τον Στράτο Περπέρογλου ενώ η ομάδα μας και πάλι αγωνίσθηκε δίχως τους τραυματίες Ρίτσαρντ Ρόμπι και Ερικ Μπόατενγκ.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο ξεκίνημα 18-4 και έκλεισε το δεκάλεπτο με νταμπλ-σκορ (26-13) και σταθερά ανέβασε τη διαφορά στους 23 στο ημίχρονο (49-26) μέχρι το τελικό 104-69.

Σημαντικό γεγονός της αναμέτρησης η πρώτη επίσημη εμφάνιση του 15χρονου ταλαντούχου σέντερ Γιώργου Παπαγιάννη με τη φανέλα του Περιστερίου για τα τέσσερα τελευταία λεπτά του αγώνα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: (Μάριτς 13, Περπέρογλου 9, Μπατίστ 6, Λόγκαν 12, Σάτο 8, Τσαρτσαρής 5, Διαμαντίδης 10, Βουγιούκας 18, Ν.Καλάθης 6, Σμιθ 9, Καϊμακόγλου 2, Γιασικεβίτσιους 6

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Παπαντωνίου 4, Καυκής, Ψαρόπουλος 4, Μαρούγκας, Γιαννόπουλος 11, Μανωλόπουλος 7, Σκοτ 15, Εντουαρντς 15, Πέτρουλα 2, Τσιλούλης 3, Μότσνικ 8, Παπαγιάννης