Το Περιστέρι έχασε από τον Προμηθέα αλλά κράτησε τη διαφορά

Ο Προμηθέας νίκησε με 91-83 το Περιστέρι, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να κρατάει τη διαφορά, αλλά να κινδυνεύει να χάσει το πλεονέκτημα έδρας στον πρώτο γύρο των playoffs.

Οι δύο ομάδες έδωσαν ωραία μάχη στο Τόφαλος, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη με 91-83 και να βάζουν φωτιά στο παιχνίδι για την τετράδα, στο οποίο βρίσκονται επίσης ο ΠΑΟΚ και η ΑΕΚ.

Στο 13-8 έπεσε το Περιστέρι (8-2 εντός και 5-6 εκτός έδρας), που στην 22η και τελευταία αγωνιστική θα υποδεχθεί στο Ανδρέας Παπανδρέου τον Παναθηναϊκό.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη με νίκη θα είναι σίγουρα τρίτη, ενώ με ήττα θα μπλέξει σε πιθανή τριπλή, ακόμη και σε τετραπλή ισοβαθμία με ΠΑΟΚ, ΑΕΚ (μέσα με Ολυμπιακό), Προμηθέα (έξω με Άρη) και θα κινδυνεύσει να πέσει εκτός τετράδας.

Στο σημερινό ματς παρά την ήττα διασώθηκαν οι Ντένμον και Μπίλαν που έβαλα 19 και 18 πόντους, αντίστοιχα.

Το πρώτο μέρος ήταν χορταστικό. Οι δύο ομάδες έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 31-27 με 11/14 η κάθε μία (15/17 δίποντα μαζί), το 47-47 του ημιχρόνου έδειχνε ότι η μάχη θα συνεχιστεί μέχρι τέλους και το Περιστέρι είχε ένα καλό διάστημα για να μειώσει από τους 13 στους τέσσερις (84-80) στο 37′. Δεν κατάφεραν πάντως κάτι περισσότερο, με την ομάδα της Πάτρας να παίρνει την νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-27, 47-47, 68-65, 91-83

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 13 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 13 ασίστ), Μουράτος 4, Σίμπσον 23 (4/4 δίποντα, 5/7 τρίποντα), Χογκ 11 (5/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Κουλμπόκα 10 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κοντίτ 15 (5/6 δίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Τσαϊρέλης 4, Γκίκας 7 (1), Τόμασον 4

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 18 (9/14 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Φρανσίσκο 6 (2/10 σουτ, 4 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πουλιανίτης 4, Ντένμον 19 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 βολές), Κασελάκης 2, Κόλμαν, Μωραΐτης 9 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Ραντάνοβ 4, Χουγκάζ 6 (2), Χάμερ 15 (7/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ)