Το Περιστέρι άλωσε το Ιβανώφειο παρουσία των Fentagin (video)

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου αποχώρησε θριαμβεύτρια από το «Ιβανώφειο» (76-79) στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Κορυφαίος για το Περιστέρι, το οποίο είχε και άλλους τρεις διψήφιους (Πέτεγουεϊ, Κατσίβελης και Μορέιρα)- ήταν ο Μίλερ με 20π., 1 ριμπ., 3 ασ., 3 λάθη και 2 κλεψίματα.

Από την άλλη, από το σύνολο του Θανάση Σκουρτόπουλου ξεχώρισε ο Ντάγκλας με 27π., 2 ριμπ., 5 ασ., 1 λάθος και 6 κλεψίματα.

Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ από την πρώτη περίοδο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Τελευταία φορά που βρέθηκε να προηγείται ο Ηρακλής ήταν στα τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου, με τον Κουζέλογου να κάνει με βολή το 15-14.

Ο Σκορδίλης πέτυχε το πρώτο καλάθι στη δεύτερη περίοδο κάνοντας το 20-19, ωστόσο εν συνεχεία ακολούθησε ένα σερί 9-0 των φιλοξενούμενων για το 20-28. Ο Ντάγκλας άρχισε να παίρνει για τα καλά την μπαγκέτα του σκοραρίσματος, μην αφήνοντας το Περιστέρι να ξεφύγει.

Το Περιστέρι -το οποίο ολοκλήρωσε το ματς με 56% στο τρίποντο (9/16) έφτασε στη μέγιστη υπέρ του διαφορά στα μέσα της 3ης περιόδου (+9, 44-53). Παρόλα αυτά, τα 20 του λάθη δεν άφηναν τους Θεσσαλονικείς εκτός αγώνα.

Κάτι που αποδείχτηκε και στην τελευταία περίοδο, με τον Ηρακλή να περνά μπροστά (71-70) τρία λεπτά πριν το φινάλε.

Ωστόσο, οι Μίλερ και ΜακΚρί ανέλαβανα να τελειώσουν το ματς οδηγώντας τους Περιστεριώτες στην πρώτη τους νίκη.

Στο πλευρό του Περιστερίου τραγούδησαν για 40 λεπτά περισσότεροι από 50 Fentagin που βρέθηκαν στη Θεσσαλονίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 38-39, 61-64, 76-79

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σκουρτόπουλος): Γούλριτζ 1 (1/4 βολές), Αγραβάνης 5 (2/8 σουτ), Κουζέλογλου 10 (2/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Ντάγκλας 27 (8/9 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ, 6 κλεψίματα), Λιντς 8 (3/7 δίποντα), Σκορδίλης 6 (6 ριμπάουντ), Τέιλορ 11 (2/6 τρίποντα), Χαριτόπουλος, Τέρνερ 2 (1/8 σουτ), Παπαδάκης 6 (2)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 14 (3/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Χρυσικόπουλος 4, Κατσίβελης 11 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μπράουν 7 (8 ριμπάουντ), Μίλερ 20 (5/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές), ΜακΚρί 8 (2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μορέιρα 10 (2/8 δίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Μωραΐτης 5 (1), Σαλούστρος (7 ριμπάουντ)