Στον μικρό τελικό του Super Cup το Περιστέρι μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό

Ανταγωνιστικό μέχρι το ημίχρονο ήταν το Περιστέρι στον ημιτελικό του Super Cup με τον Ολυμπιακό, ο οποίος νίκησε 84-64 και προκρίθηκε στο μεγάλο τελικό.

Αντίθετα το Περιστέρι που είχε για κορυφαίους τον Τζέιλεν Χαντς με 24 πόντους και τον Κένι Γουίλιαμς με 12 πόντους, θα βρεθεί στο μικρό τελικό.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι στηριζόμενος στην άμυνά του, κράτησε χαμηλά το Περιστέρι και έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο, καταφέρνοντας να ξεφύγει με 3-16 χάρη σε ένα σερί 13-0. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη όμως έβγαλε αντίδραση κάπου εκεί.

Η ταυτόχρονη παρουσία του Βασίλη Ξανθόπουλου με τον Τζέιλεν Χαντς έφερε ηρεμία και σκοράρισμα στους τυπικά γηπεδούχους, που κατέβασαν την διαφορά ακόμα και στους 4 πόντους (20-24). Ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη ωστόσο ανέβασε την διαφορά στους 7 πόντους (20-27) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ήταν εντελώς διαφορετικό. Το Περιστέρι βάζοντας πίεση στην μπάλα δυσκόλεψε τους “ερυθρόλευκους”, καταφέρνοντας χάρη σε ένα σερί 7-0 να περάσει μπροστά με 30-29.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι από εκεί και πέρα έτρεξαν ένα σερί 12-0, ξεφεύγοντας με 30-41, κλείνοντας τελικά το πρώτο μέρος προηγούμενοι με 36-46.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με το Περιστέρι να μειώνει σε 40-46, αλλά τον Ολυμπιακό να απαντάει με 2 τρίποντα για το 40-52. Αυτά τα δύο τρίποντα φάνηκε να αλλάζουν και την ψυχολογία του αγώνα, με τους “ερυθρόλευκους” στην συνέχεια να διατηρούν ένα προβάδισμα κοντά στους 10 πόντους και να κλείνουν την 3η περίοδο προηγούμενοι με 50-63.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου έμελλε να κριθεί και το παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τον Μιλουτίνοβ να δίνει τον ρυθμό. Στο 35’ η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους (55-75) και έκτοτε τα πάντα είχαν κριθεί, με τον Ολυμπιακό να φτάνει σε μία δίκαιη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-27, 36-46, 50-63, 64-84

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ (0/5 σουτ, 7 λάθη), Ντάνγκουμπιτς 11 (1), Ξανθόπουλος 3, Χατζής, Χαντς 24 (4/5 τρίποντα), Πουλιανίτης 6 (2), Κασελάκης (0/5 σουτ), Ρένφρο, Γουίλιαμς 12 (2), Τόμπσον 4, Χουγκάζ 2, Ζούγρης 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (2 τρίποντο, 6 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 16 (2), Κάναν 7 (1), Λούντζης 5 (1), Λαρεντζάκης 8 (2), Πάπας 3 (1), Φαλ 2, Παπανικολάου 12 (2), Πίτερς 7 (1), Μιλουτίνοβ 16 (10 ριμπάουντ), Σίκμα