Σπάει όλα τα ρεκόρ το Περιστέρι

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Περιστερίου είχε ένα εύκολο απόγευμα με αντίπαλο το Μαρούσι, του οποίου επιβλήθηκε με 96-78, φτάνοντας με χαρακτηριστική άνεση στην 28η νίκη σε 29 αγώνες.

Μάλιστα, πραγματοποίησε ένα ακόμα ιστορικό ρεκόρ στην καταπληκτική φετινή του χρονιά, καθώς έχει τις περισσότερες νίκες από κάθε άλλη ομάδα σε μία σεζόν, αλλά και το καλύτερο ποσοστό νικών (28-1) όλων των εποχών στην δεύτερη τη τάξει κατηγορία.

Αγωνιστικά, η ομάδα του Νίκου Καραγιάννη παρά τις απουσίες των ΚιΚι Κλαρκ, Ιγκόρ Μιλόσεβιτς και Γιώργου Αγγέλου, δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα απέναντι στο Μαρούσι και το τελικό 96-78, μάλλον… κολακεύει τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στο 36΄ είχαν βρεθεί να χάνουν με 94-62!

Οι παίκτες του Περιστερίου μπήκαν από το ξεκίνημα ορεξάτοι στο ματς, αν και αγωνίστηκαν για πρώτη φορά στην φετινή σεζόν χωρίς την υποστήριξη των φιλάθλων μας, καθώς η αναμέτρηση διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας.

Παρ’ όλα αυτά προηγήθηκαν με 13-0 μετατρέποντας από νωρίς την υπόθεση νίκη σε… τυπική διαδικασία.

Η διαφορά στο πρώτο ημίχρονο έφτασε μέχρι και το +20 (31-11), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να μειώσουν σε 52-36, σκορ με το οποίοι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα μας ανέβασε και πάλι στροφές και ξέφυγε με 79-54 στο 30΄, ενώ έφτασε την υπέρ του διαφορά στην μεγαλύτερη της τιμή στο 36΄(94-62), με το τελικό 96-62 να σφραγίζει τις προσπάθειες των παικτών των δυο ομάδων.

Ο Τάσος Δημητριάδης με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, ενώ οι Πολυτάρχου και Μαγκουνής προσέθεσαν από 14, έκαστος για τους πρωταθλητές, που ολοκλήρωσαν το παιχνίδι έχοντας συνολικά 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων!

Πλέον απομένει ο τελευταίος αγώνας (5/5, 17.00) με αντίπαλο τον Αμύντα για να ολοκληρωθεί και τυπικά η φετινή σεζόν κι ο Γυμναστικός Σύλλογος Περιστερίου να επιστρέψει ως πρωταθλητής στην μεγάλη κατηγορία!

Δεκάλεπτα: 29-11, 52-36, 79-54, 96-78

ΓΣ Περιστερίου (Καραγιάννης): Παππάς 13(1/3τριπ., 4ριμπ., 3ασ., 3κλ.), Καράμπελας 3(1), Μαγκουνής 14(2/2τριπ., 6ριμπ.), Πολυτάρχου 14(4/8τριπ., 4ασ), Μάντζαρης 5(1/3τριπ., 5ριμπ.), Σκορδίλης 11(9ριμπ., 2μπλοκ), Σιγκούνας 5(4ριμπ.), Σίμτσακ 12(5/6διπ., 3ριμπ., 3ασ), Δημητριάδης 17(4/5διπ., 1/2τριπ., 8ριμπ., 3κλ.), Δομπρογιάννης, Κωνσταντακόπουλος 2.

Μαρούσι (Κεραμιδάς): Σεργιένκο 6, Στασινός 14(1), Μπάκας 7, Ξυδάς, Ντακούλιας 5, Γκουαλτιέρι 2, Κανέλλης 3(1), Στούκας 2, Ρεκουνιώτης 1, Σουρλής 11(3/8τριπ., 5ριμπ., 5ασ., 3κλ.), Παπαγεωργόπουλος 20(4/7τριπ.), Μιχαλούτσος 7.