Σημαντική νίκη για το Γυναικείο του ΓΣΠ (video)

Στόχος επετεύχθη για τη γυναικεία ομάδα μπάσκετ η οποία παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ επικράτησε 65-59 του πρωτοπόρου στην Α’ ΕΣΚΑ, Αγίου Ελευθερίου.

Το μέτριο πρώτο δεκάλεπτο (11-12), το οποίο ήταν και το μοναδικό χαμένο για τον ΓΣΠ, ακολούθησαν τρία ιδιαίτερα παραγωγικά, στα οποία έπαιξαν σχεδόν όλες οι παίκτριες και στο σύνολλό τους στάθηκαν στο ύψος της περίστασης, αφού μια δεύτερη ήττα (μετρούν τα αποτελέσματα στην κανονική περίοδο) θα δυσκόλευε την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Το Περιστέρι βρέθηκε πίσω στο σκορ 17-21 στο 14′, όμως με 6-0 πέρασε μπροστά 23-21 στο 16′ και στο 22′ προηγήθηκε με έξι πόντους (36-30). Παρότι η αναμέτρηση ουσιαστικά ξανάρχισε από το «μηδέν» στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου, όταν ο Αγ. Ελευθέριος ισοφάρισε 47-47, ο ΓΣΠ είχε τα ψυχικά αποθέματα, τις δυνάμεις και την ποιότητα να απαντήσει με επιμέρους σκορ 11-1 και να προηγηθεί 58-48 στο 35′. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν 58-54 στο 38′, αλλά το Περιστέρι ήταν αποφασισμένο να κρτήσει για λογαριασμό του την πολύτιμη νίκη, όπως και έκανε.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 20-18, 16-14, 18-15

Διαιτητές: Τευτίκης, Γιακίμη.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ(Κολτσίδας): Κοντοέ 2, Σκεπετάρη 2, Μπενέκη 12, Σερέτη 8, Γκούμα, Ψωμά 4, Μουστάκα 9 (1), Σιούκα 13, Χρονοπούλου, Χιώτη 4, Χαραλαμπάκη 11 (1).

ΜΕΛΑΣ(Μάλαμα): Γκόγκου 8 (1), Τσιφτελή 18 (1), Αθανασίου 5, Κλίγκου, Σταυράτη 5, Μιχοπούλου 6, Λεκαράκου, Μακρυνίκα 15, Θεωδορακοπούλου 2.