Περιστέρι – Παναθηναϊκός 75-84: Αμφίρροπη κόντρα με νικητές τους φιλοξενούμενους

Περιστέρι και Παναθηναϊκός προσέφεραν ένα όμορφο και αμφίρροπο παιχνίδι στο πλαίσιο του τουρνουά “Νίκος Φάσουρας”, με τους πράσινους να παίρνουν τελικώς τη νίκη με 84-75.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν είχε ένα καλό ξεκίνημα, σκοράροντας 31 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, έναντι 18 του Περιστερίου.

Στο δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο ακολούθησε η αντεπίθεση της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη, η οποία βελτίωσε αισθητά την εικόνα της περιορίζοντας τους πράσινους.

Το Περιστέρι πέρασε μπροστά και κόντραρε τον Παναθηναϊκό, με το παιχνίδι να κρίνεται στην τελευταία περίοδο.

Εκεί ο Παναθηναϊκός βρήκε τις λύσεις σε αντίθεση με το Περιστέρι που είχε πολλά χαμένα σουτ στο τέλος. Τελικό σκορ το 84-75, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να αφήνει θετικές εντυπώσεις στα πρώτα φετινά παιχνίδια.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-31, 44-47, 64-63, 75-84.

Περιστέρι (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 7 (4 ριμπάουντ), Ράγκλαντ 7 (7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντάνκγουμπιτς 2, Ξανθόπουλος, Χατζής, Χαντς 14 (4/8 τρίποντα), Πουλιανίτης 8 (2/3 τρίποντα), Κασελάκης 7 (1/5 τρίποντα), Ρένφρο 12 (7 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 5 (1/2 τρίποντα), Χουγκάζ 8, Ζούγρης 5 (2 ριμπάουντ).

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 7, Βιλντόσα 13 (3/6 τρίποντα), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 14 (7 ριμπάουντ), Σλούκας 10 (10 ασίστ), Αβδάλας, Σαμοντούροβ, Γκραντ 14 (4 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 15 (2/4 τρίποντα), Μαντζούκας 11 (12 ριμπάουντ).