Περιστέρι: Ήττα στην Πάτρα από τον Προμηθέα παρά την καλή εμφάνιση

Το Περιστέρι έχει βρει την ταυτότητα του αλλά κάτι του έλειπε στην Πάτρα, εντός της ρακέτας, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 82-77 από τον Προμηθέα.

Για ένα ακόμα ματς παρά την ήττα, η ομάδα έδειξε ότι αρχίζει να βρίσκει ρυθμό υπό τις οδηγίες του Μίλαν Τόμιτς και μόνο καλά πράγματα θα δούμε στη συνέχεια.

Στα πρώτα οκτώ λεπτά, ο Προμηθέας προηγήθηκε με σκορ 16-6, ενώ στα επόμενα δέκα αγωνιστικά λεπτά, το Περιστέρι βρήκε το μακρινό σουτ με τους Κόζι και Γκρέι και αφού μείωσε σε 18-15 στο δεκάλεπτο, πέρασε μέχρι και με πέντε πόντους, 29-34, υποχρεώνοντας τον Προμηθέα με την άμυνά του σε πολλά λάθη. Και τέλος, στο τελευταίο δίλεπτο όταν ο Αγραβάνης το πήρε πάνω του, έβαλε προσωπικούς πόντους και μείωσε στο 37-38 του ημιχρόνου.

Ο Προμηθέας ανέβασε κατακόρυφα την αμυντική του πίεση και έκοψε το εύκολο σουτ στο Περιστέρι, χτυπούσε μεθοδικά κοντά στο καλάθι όπου η υπεροπλία του Αγραβάνη και του Χαντ ήταν καθολική και στο 27′ έφτασε στο +11, 55-44.

Το Περιστέρι βρήκε και πάλι τρίποντο όταν ο Ζούρος έκανε μαζεμένες τέσσερις αλλαγές για ανάσες και μέχρι να συνταχθεί η νέα πεντάδα, πλησίασε στο 55-52 με σερί 8-0 και το δεκάλεπτο έληξε με 58-52.

Το Περιστέρι είχε κλείσει γρήγορα την κακή του παρένθεση, βρήκε και λύσεις από τον Χρυσικόπουλο που επέστρεψε μετά από αρκετή ώρα λόγω γρήγορων φάουλ και βρήκε τρόπο να σκοράρει και το 64-63 στο 34′ έφερνε το ματς σε νέα αφετηρία.

Στο 38′ ο Μωραϊτης με βολές ισοφάρισε σε 74-74, ο Ρέι με γκολ φάουλ έκανε το 77-74.

Βήματα του Χρηστίδη στην επίθεση του Περιστερίου, τρίποντο του Σίμπσον για το 80-74 και με 42” για τη λήξη ο Προμηθέας πλέον είχε ουσιαστικό προβάδισμα.

Ο Μωραϊτης κέρδισε τρεις βολές στα 31”, τις έβαλε και το Περιστέρι πήγε πάλι σε απόσταση σουτ, 80-77.

Ο Αγραβάνης στάλθηκε αμέσως στις βολές και παρότι είχε χάσει προηγουμένως μερικές, ευστόχησε για το 82-77, ο Γκιέλο έχασε το τρίποντο και… τέλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-15, 37-38, 58-52, 82-77.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Ρέι 10 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Γκραντ 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκάντι 7 (6 ασίστ), Αγραβάνης 26 (7/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/12 βολές, 10 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 5 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Χαντ 6, Γκίκας 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Σίμπσον 11 (3/5 τρίποντα).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τόμιτς): Πέτεγουεϊ 11 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μωραΐτης 13 (2/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Χρυσικόπουλος 7, Κατσίβελης 5, Μπράουν 6 (8 ριμπάουντ), Κόζι 13 (3/6 τρίποντα), Γκιέλο 8 (0/4 τρίποντα), Χρηστίδης 4 (6 ριμπάουντ), Γκρέι 10 (2), Ζουγρής.