Περιστέρι: Ήττα από τον Προμηθέα στο φινάλε (video)

Παρά τις απουσίες το Περιστέρι στάθηκε επάξια απέναντι στον Προμηθέα και έχασε το ματς στις λεπτομέρειες με 70-73.

Από την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου έλειψαν οι Βασιλόπουλος, Καράμπελας και Κρόκετ ενώ ξεπέρασαν την τελευταία στιγμή τα προβλήματα που αντιμετώπιζαν μέσα στην εβδομάδα ο Μάρβιν Τζόουνς και ο Μιχάλης Τσαϊρέλης.

Ένα αποτέλεσμα για το οποίο οι «κυανοκίτρινοι» θεωρούν ότι έπαιξε ρόλο ένα φάουλ που υποδείχθηκε στα 34’’ πριν την λήξη με το σκορ να είναι 68-70 για τους Πατρινούς και το στοπ στον Τζεράι Γκράντ υποδείχθηκε φάουλ από τον τρίτο διαιτητή της αναμέτρησης Κυριάκο Παντελίδη.

Ο Αμερικανός ευστόχησε στις ελεύθερες βολές, το Περιστέρι έχασε την επίθεση και με μια ελεύθερη βολή του Μιχάλη Λούντζη και ένα κάρφωμα του Μάρβιν Τζόουνς διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

Το Περιστέρι είχε τον έλεγχο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης (13-9 στο 7’) αντιδρώντας πολύ καλά στην πίεση του αντιπάλου και παρά τις απουσίες και τα προβλήματα του. Όμως, ο Προμηθέας είχε έναν πολύ καλό Τζέριαν Γκράντ (είχε 15 πόντους στο πρώτο 20λεπτο) και αντέδρασε παίρνοντας μια διαφορά (30-35 στο 17.20’’) την οποία ισορρόπησε (36-37, στο 20’) στο τέλος του ημιχρόνου η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου με καλάθια των Γκουτιέρες και Τσαϊρέλη.

Στην επανάληψη, η άνοδος του Τζεράι Γκράντ, που είχε μόλις 5 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, επέτρεψε σε συνδυασμό με την δημιουργία του αδερφού του Τζέριαν (είχε 9 ασίστ) στους Πατρινούς να ξεφύγουν με 11 πόντους (40-51 στο 25’ και 46-57 στο 28.30’’).Τα καλάθια των Τζόουνς και Γκουτιέρες έκλεισαν την «ψαλίδα» (50-57 στο 30’) για το Περιστέρι.

Στην τελευταία περίοδο οι λύσεις που βρήκε ο Σωτήρης Μανωλόπουλος ανακατεύοντας διαρκώς την τράπουλα με τον Χρήστο Σαλούστρο έφεραν το Περιστέρι στο -3 (59-62 στο 33.20’’) και στο -2 (66-68 στο 38.50’’). Εκεί, οι φιλοξενούμενοι ακούμπησαν την μπάλα στον Τζεράι Γκραντ ο οποίος τελείωσε τις φάσεις, κερδίζοντας και το φάουλ που υπέδειξε ο τρίτος διαιτητής της αναμέτρησης Κυριάκος Παντελίδης και πήρε τη νίκη…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Σταματόπουλος, Παντελίδης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 36-37, 50-57, 70-73.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 6, Τσαϊρέλης 12 (5 ριμπ., 4 ασίστ), ΜακΛέιν 11 (2/5 τριπ., 4 ριμπ.), Τζόουνς 17 (6 ριμπ.), Μάντζαρης, Σκορδίλης 4 (7 ριμπ., 2 ασίστ), Βησσαρίου, Φορντ, Σαλούστρος 12 (2/4 τριπ., 7 ριμπ., 3 ασίστ), Γκουτιέρες 8 (1/6 τριπ., 4 ριμπ.).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 8, Έβανς, Αγραβάνης Δ. 9 (1/5 τριπ., 4 ριμπ.), Τζέριαν Γκραντ 20 (2/2 τριπ., 6 ριμπ., 9 ασίστ), Γιαννόπουλος 6 (1/1 τριπ.), Τζεράι Γκραντ 21 (4 ριμπ.), Λούντζης 4 (1/3 τριπ., 5 ριμπ., 6 ασίστ), Αγραβάνης Γ. 3, Φορντ Κ., Χριστοδούλου, Αθηναίου 2.