Περιστέρι δια πυρός και σιδήρου στην Πάτρα νίκησε στην παράταση (vid)

Σε μια πραγματική μπασκετική μάχη το βράδυ του Σαββάτου (20/1) το Περιστέρι επικράτησε του Προμηθέα στο Τόφαλος, με 81-75 στην πρώτη παράταση.

Με τη νίκη στο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής της Basket League το Περιστέρι ανέβηκε στο 9-6(7-1 εντός και 2-5 εκτός έδρας), που είχε πάρει και τον αγώνα του α’ γύρου.

Μετά από μία εφιαλτική πρώτη περίοδο (7/24 σουτ από τις δύο ομάδες, μία ασίστ για 10 λάθη από το Περιστέρι), το ματς ήταν πολύ πιο ποιοτικό. Στο τέλος της βραδιάς ο Προμηθέας έβαλε μόλις 14 πόντους στη ρακέτα, με την ομάδα του Σπανούλη να έχει επτά λάθη στα τελευταία 35 λεπτά και τον Νέιτ Ρένφρο να κάνει τη διαφορά με την άμυνά του.

Για τους νικητές ο Κένι Γουίλιαμς εντυπωσίασε στο 4ο δεκάλεπτο και τελείωσε με 15 πόντους, ενώ 13 είχε ο Ράγκλαντ και 11 πόντους με 7 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Ρένφρο αλλά και 2 μεγάλα μπλοκ στην παράταση.

Το ματς

Οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν αρκετά να βρουν τρόπο να σκοράρουν στο ξεκίνημα και έμειναν χωρίς σκορ στα πρώτα δύο λεπτά. Προμηθέας και Περιστέρι συνέχισαν να τα… σπάνε και το σκορ ήταν 3-3 στο 5′. Ο Κάουαν έκανε το 10-11 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Ρένφρο έκανε το 10-15 για τους Περιστεριώτες. Ο Ρένφρο συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στον Προμηθέα και κάρφωσε εντυπωσιακά για το 10-20 στο 13′. Ο Κάουαν με τρίποντο μείωσε σε 20-24 στο 17′. Ο Κόνιαρης διαμόρφωσε το 25-29 στο ημίχρονο. Το Περιστέρι είχε κάνει 14 λάθη στο ημίχρονο, ενώ ο Προμηθέας είχε 9.

Ο Ράγκλαντ με τρίποντο έκανε το 31-43, έξι λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Μήτρου Λονγκ έκανε το 36-48 στο 27′. Ο Χέιλ μείωσε σε 43-48 για τον Προμηθέα, αναγκάζοντας τον Σπανούλη να καλέσει timeout.

Ο Χέιλ ισοφάρισε σε 48-48 στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου. Ο ίδιος παίκτης έβαλε μπροστά τον Προμηθέα για το 58-57 στο 34′. Ο Γουίλιαμς έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 58-62. Ο Ρέινολντς μείωσε σε 61-64. Ο Κασελάκης έκανε το 65-68 στο 38′, όμως ο Κάουαν απάντησε για το 68-68. Ο Χέιλ σκόραρε για το 70-68 στα 45 δευτερόλεπτα. Ο Λοβ ισοφάρισε σε 70-70, όμως αστόχησε στο σουτ που θα χάριζε τη νίκη στο Περιστέρι, ζητώντας πάντως και φάουλ πάνω στο σουτ.

O Γουίλιαμς έκανε το 72-74 στην παράταση, ενώ ο Ράγκλαντ σκόραρε για το 75-79, 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης. Ο Ρένφρο έκανε 2 μεγάλα μπλοκ και το Περιστέρι έκανε το μεγάλο διπλό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-11, 25-29, 46-48, 70-70 (κ.α.), 75-81

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κάουαν 14 (0/2 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη), Τζόουνς (0/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα), Κόνιαρης 9 (3/6 τρίποντα), Κόφι 15 (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/5 βολές, 4 κλεψίματα), Καραγιαννίδης, Ρέινολντς 12 (3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπαζίνας, Πάπας, Στίβενς 2, Χέιλ 23 (3/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 8/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ 13 (2/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Ντάνγκουμπιτς 8 (2), Λοβ 6 (2/9 δίποντα), Κασελάκης 8 (2), Τόμπσον 5 (4 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 11 (2), Ξανθόπουλος, Πουλιανίτης 2, Ρένφρο 11 (5/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Γουίλιαμς 17 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Χουγκάζ, Ζούγρης