Περιστέρι: Απόδραση από την Πυλαία με τρίποντο του ΜακΚρί (vid)

Το τρίποντο του Ερικ ΜακΚρι στη τελευταία επίθεση, έκρινε το εκπληκτικό παιχνίδι του ΠΑΟΚ με το Περιστέρι.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου έφυγε από την Πυλαία πανηγυρίζοντας τη μεγάλη νίκη με σκορ 87-86, έχοντας επιστρέψει από το -14 στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου και παίρνοντας τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, κι αυτή στη Θεσσαλονίκη όπως η πρώτη στο Ιβανώφειο.

Το Περιστέρι μπήκε καλά στο ματς παίζοντας οργανωμένα στην άμυνα και με αιχμή του δόρατος τον Χρυσικόπουλο ήταν στο 7-16 στο 5′.

Ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε αρχικά με τον Τζόουνς, πλησίασε στο 20-23 στο δεκάλεπτο και με «βομβαρδισμό» διαρκείας στο δεύτερο πήρε τον έλεγχο του αγώνα.

Λαβ και Γιάνκοβιτς ήταν ασταμάτητοι, τα 8/16 τρίποντα στο ημίχρονο ήταν εντυπωσιακός απολογισμός και το 49-39 η δίκαια αποτύπωση όσων έγιναν.

Ο ΠΑΟΚ πήγε στο 57-43 στο 23′, αλλά το Περιστέρι βρήκε τρόπο να ανασυνταχθεί.

Ξεκινώντας από την άμυνα και ωθώντας τον αντίπαλο σε πιεσμένες επιθετικές επιλογές από μακριά, αλλά βλέποντας και τον Ιαν Μίλερ να μπαίνει έστω και αργά στο πνεύμα του αγώνα, το Περιστέρι στο 27′ βρέθηκε να προηγείται με 57-58 έχοντας τρέξει σερί 15-0!

Το δεκάλεπτο έληξε 65-63 και η τελική ευθεία άρχιζε από νέα αφετηρία.

O Τζος Χάγκινς θέλησε να δείξει… πόσο έλειπε από το Περιστέρι με τον τραυματισμό του και ήταν ο κύριος «δράστης» του 69-76 στο 33′.

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε άμεσα επαναφέροντας την ισορροπία και το παιχνίδι πήγε στη… ρώσικη ρουλέτα. O Πετεγουέι έκανε το 84-84 στα 26”, ο συνήθης ύποπτος Λαβ πήρε την επίθεση και την έβαλε στα 4”, για το 86-84.

Το σχέδιο του Μανωλόπουλου εκτελέστηκε στην εντέλεια, ο ΜακΚρι βρέθηκε μόνος σε πλάγια θέση στο τρίποντο, το έβαλε και το 86-87 ήταν το τελικό σκορ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 49-39, 65-63, 86-87.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Χριστοδούλου (0/3 σουτ), Γκρίφιν 4 (1/10 σουτ, 2/4 βολές), Κάρτερ 5 (1), Τζόουνς 18 (5/9 δίποντα, 8/9 βολές, 6 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 16 (2), Λαβ 27 (4/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Καμαριανός, ΝτιΛεο 13 (1), Καμπερίδης 1, Τολιόπουλος 2, Ογκμπέιντε.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): ΜακΚρι 12 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πέτεγουεϊ 15 (2/7 τρίποντα), Χρυσικόπουλος 15 (1), Κατσίβελης 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Μορέιρα 8, Μωραΐτης, Σαλούστρος 3 (1), Μίλερ 8 (2), Χάγκινς 9 (1).