Πέρασε αέρα από το Λαύριο το Περιστέρι με 64-86 (vid)

Μια καλή προπόνηση έκανε το βράδυ της Κυριακής (11/2) στο Λαύριο το Περιστέρι, που επικράτησε με 86-64 της τοπικής ομάδας για τη 18η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Το Περιστέρι με αυτή τη νίκη ανέβηκε στο 12-6 (8-1 εντός και 4-5 εκτός έδρας), που είχε κορυφαίο τον Ελάιτζα Μήτρου-Λονγκ και πολλούς με θετικό πρόσημο.

Ο Σπανούλης άνοιξε το ροτέισον και μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής, με τον νεαρό ψηλό Βαγγέλη Ζούγρη να κάνει επίσης καλή δουλειά στο σκοράρισμα και στο ριμπάουντ.

Το Περιστέρι συνεχίζει να κρατάει την τρίτη θέση στη βαθμολογία του πρωταθλήματος, βρίσκεται μία νίκη πάνω από Προμηθέα και Άρη, πριν από το εντός έδρας ματς με τον Ολυμπιακό

Αξίζει να σημειωθεί ότι βρέθηκαν στο Λαύριο αρκετοί φίλοι της ομάδας που ενίσχυσαν τις προσπάθειες των παικτών έπειτα από την παρουσία τους μεσοβδόμαδα στην Τουρκιά.

Το ματς

O Moυράτος ξεκίνησε δυνατά και έκανε το 9-6 στο 3′ με γκολ-φάουλ. Ο Γόντικας κάρφωσε εντυπωσιακά για το 11-8 στα μέσα της πρώτης περιόδου. Το Περιστέρι δυσκολευόταν επιθετικά και ο Σπανούλης αναγκάστηκε να πάρει timeout με το σκορ στο 18-12, τρία λεπτά για το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Ράγκλαντ μείωσε για το 20-16 στο 8′.

Το Περιστέρι ξέφυγε με 24-28 χάρη στον Μήτρου Λονγκ. Ο Καββαδάς μείωσε σε 28-30, ενώ ο Χόρκλερ ισοφάρισε σε 30-30 στο 18′. Ο Μήτρου Λονγκ διαμόρφωσε το 34-38 στο ημίχρονο. Με 2/9 τρίποντα τελείωσε το ημίχρονο το Λαύριο, ενώ το Περιστέρι είχε 2/8.

Το Περιστέρι πάτησε γκάζι και με δύο τρίποντα του Τόμπσον και του Κασελάκη, ξέφυγε με 34-44. O Moυρ με κάρφωμα έκανε το 45-47, με το Λαύριο να επιστρέφει. Όμως οι Πρίγκιπες της Δυτικής Όχθης έκανε το 47-56 με τον Κασελάκη στο 26′. Ο Μήτρου Λονγκ έδωσε αέρα 12 πόντων για το 49-61 στο 29′.

Η ομάδα του Σπανούλη ανέβασε ρυθμούς στην τέραρτη περίοδο και με τον Γουίλιαμς έκανε το 49-68 στο 32′. Το ματς πήρε το δρόμο, δεν γινόταν να γυρίσει, με το Περιστέρι να φτάσει στη 12η νίκη του στο πρωτάθλημα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 34-38, 49-61, 64-86

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουρ 4, Μουράτος 10 (2/8 σουτ, 6/9 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Χόρχλερ 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Θόρντον 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γόντικας 12 (4/6 δίποντα, 4/6 βολές), Τσάμης 5 (4 ριμπάουντ), Φλάτεν 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Τζάκσον 2 (0/4 τρίποντα, 6 λάθη), Καββαδάς 5, Γκρόμοβς, Δεϊμέζης

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ 13 (3/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ασίστ, 6 λάθη), Ντάνγκουμπιτς 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λοβ 9 (1), Κασελάκης 5 (1), Τόμπσον 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 14 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ξανθόπουλος, Πουλιανίτης 6 (3/3 δίποντα), Ρένφρο 4 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίλιαμς 8 (2), Χουγκάζ 8 (2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ζούγρης 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ)