Παναθηναϊκός – Ατρόμητος 2-0

Ο Παναθηναϊκός νίκησε στο «Απόστολος Νικολαΐδης» τον Ατρόμητο 2-0, για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο πρώτο ημίωρο, μόλις στο 8ο λεπτό ο Εβανγκελίστα δέχθηκε την πάσα του Βιγιαφάνες και με δυνατό σουτ από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Μπάρκα ανοίγοντας το σκορ.

Λίγο αργότερα ο Στιλ αποσόβησε την ισοφάριση αποκρούοντας (με διπλή προσπάθεια) την κεφαλιά του Ματέι περίπου από το σημείο του πέναλτι, ενώ στο 29΄ ο Γροντής έχασε μοναδική ευκαιρία σουτάροντας άστοχα.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα απείλησαν στο 61΄ με το μόλις άστοχο σουτ του Γροντή.

Στο 70΄ οι γηπεδούχοι, μετά την αρχική απόκρουση του Μπάρκα, ο Βιγιαφάνες στο ριμπάουντ έγραψε το 2-0.

Ο Ατρόμητος έχασε κάθε ελπίδα για να προσπαθήσει να μειώσει και να επιστρέψει στο παιχνίδι στο 83ο λεπτό, όταν ο διαιτητής Στυλιαράς δεν καταλόγισε το (εμφανές) πέναλτι στην ενέργεια του Μπεργκ, ο οποίος έδιωξε την μπάλα με το χέρι σε κόρνερ σε προσπάθεια του Δημήτρη Παπαδόπουλου.

Παναθηναϊκός (Στραματσόνι): Στιλ, Μαρινάκης, Τελάντερ, Μολέντο, Πράνιτς, Κουτρουμπής, Ζέκα, Εβαντζελίστα (67′ Λέτο), Βιγιαφάνες, Βλαχοδήμος (46′ Καλτσάς), Μπεργκ (84′ Μαμούτε)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Τρ. Δέλλας): Μπάρκας, Μπίτολο, Λαζαρίδης, Φυτανίδης (73′ Ουσέρο), Κυβρακίδης, Γροντής (83′ Θεολόγου), Ούμπιντες, Σουμπίνιο, Μπρίτο, Ματέι (80′ Παπαδόπουλος), Λε Ταλέκ.