Ο Προμηθέας επικράτησε του Περιστερίου στην παράταση με 92-94

Στο φινάλε της β’ φάσης της Basket League, ο Προμηθέας επικράτησε με 94-92 μετά από παράταση, στην έδρα του Περιστερίου.

Ο Τζο Ράγκλαντ (30 πόντοι, 8/11 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα) ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων, με ηγετική εμφάνιση, με μεγάλα σουτ, αλλά και με ένα άστοχο στο 91-94 και χωρίς στήριγμα στο πλευρό του εκτός από τον Ζερμέιν Λοβ που είχε κάποια καλά διαστήματα.

Πλέον το Περιστέρι μπαίνει στα play-off όπου θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τον Κολοσσό.

Το ματς

Το ξεκίνημα του Προμηθέα στο παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό καθώς με τους Χέιλ, Κάουαν και Χάμιλτον βρήκε επιθετικό ρυθμό πήγε πολύ ψηλά το σκορ και προηγήθηκε με 35-20 στο δεκάλεπτο.

Ο Στέφενς έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+17, 20-37) πριν ακολουθήσει ένα σερί 14-0 για το Περιστέρι με το οποίο πλησίασε σε 34-37, ενώ στο 18′ ισοφάρισε σε 43-43. Ο Προμηθέας ωστόσο πήγε στα αποδυτήρια με προηγούμενος με 51-43 και συντήρησε σε όλη την τρίτη περίοδο διψήφιο προβάδισμα.

Ντάνγκουμπιτς και Ράγκλαντ έδωσαν επιθετικές λύσεις στο τέταρτο δεκάλεπτο στο Περιστέρι, που στο 36′ με τον Τόμπσον πήρε το πρώτο του προβάδισμα στο παιχνίδι. Με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ ο Ρένφρο είχε 0/2 βολές στα 11” και με το σκορ 81-80 ενώ μετά από επιθετικό ριμπάουντ ο Γουίλιαμς είχε 1/2 βολές στα 9” για το 82-80. Στο φινάλε ο Ετσενίκε σκόραρε και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί, ο Προμηθέας με γκολ φάουλ και καλάθι του Χάιλ έχτισε ένα μικρό σερί 5-0 και προηγήθηκε με 93-88 στα 33” για το φινάλε. Ο Ράγκλαντ με τρίποντο μείωσε σε 91-93 και ο Κόνιαρης με 1/2 βολές έκανε το 91-94. Στη συνέχεια όμως το κλέψιμο του Ράγκλαντ πάνω στο Χέιλ τον έστειλε στη γραμμή των βολών στα 2,4”. Ευστόχησε στην πρώτη για το 92-94, έχασε τη δεύτερη με το επιθετικό ριμπάουντ των γηπεδούχων να στέλνει την μπάλα στα χέρια του Κασελάκη που έκανε το τρίποντο για τη νίκη, αλλά αστόχησε.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-35, 43-51, 57-68, 72-72 (κ.α.), 92-94

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 10 (2), Ράγκλαντ 30 (8/11 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ντάνγκουμπιτς 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κασελάκης 6 (6 ριμπάουντ), Τόμπσον 2, Λοβ 18 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ασίστ), Πουλιανίτης, Ρένφρο 11 (5/5 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 7 (2), Χουγκάζ, Ζούγρης.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης 4, Χάμιλτον 11 (2/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη), Χρυσικόπουλος 3 (1), Ετσενίκε 18 (7/12 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χέιλ 23 (3/6 δίποντα, 2/5 βολές, 11/11 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Ρέινολντς 11 (2), Κάουαν 11 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πάπας, Στίβενς 14 (7/8 δίποντα), Καραγιαννίδης