Mουντιάλ 2014: Χιλή-Αυστραλία 3-1

Με το..δεξί μπήκε η Χιλή στο 20ο παγκόσμιο κύπελλο της Βραζιλίας

Με το..δεξί μπήκε η Χιλή στο 20ο παγκόσμιο κύπελλο της Βραζιλίας. Η ομάδα του Χόρχε Σαμπάολι επικράτησε με 3-1 της Αυστραλίας στην «Αρένα Παντανάλ» της Κουϊάμπα, στο πλαίσιο του 2ου ομίλου της διοργάνωσης.

Με δύο γκολ στα πρώτα 15 λεπτά η Χιλή πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης, αλλά η υπεροψία που έδειξαν οι παίκτες της λίγο έλλεψε να της στοιχίσει.

Ο Σάντσες στο 12΄ και ο Βαλντίβια στο 14΄ έδωσαν…αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του Σαμπάολι, αλλά από κει και πέρα η Αυστραλία εκμεταλλεύτηκε την χαλάρωση των Χιλιανών και με τον Κέιχιλ στο 35΄ ξαναμπήκε στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο μέρος τα «καγκουρό» πίεσαν για την ισοφάριση, είχαν δύο σουτ με τον Μπρεσιάνο που εξουδετέρωσε ο Μπράβο, αλλά την κλασική ευκαιρία στο διάστημα αυτό την έχασε η Χιλή, με το Βάργκας στο 60΄, το πλασέ του οποίου έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Γουίλκινσον.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μποσεζούρ με δυνατό διαγώνιο σουτ έξω από την περιοχή.