Με το δεξί στη Basket League το Περιστέρι (vid)

Το Περιστέρι μπήκε με το δεξί στη φετινή Basket League επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 85-77 στο κλειστό ¨Ανδρέας Παπανδρέου”.

Με αυτό τον τρόπο η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έκανε το 2/2 σε Ελλάδα και Ευρώπη μέσα σε μερικές μέρες αφήνοντας υποσχέσεις για το μέλλον.

Κορυφαίοι της νίκης του Περιστερίου οι Ντένμον με 23 πόντους, Μπίλαν με 18 πόντους και Φρανσίσκο με 12 πόντους.

Το ματς

Με τον Πουλιανίτη να ευστοχεί για τρεις και τους Ντένμον-Μπίλαν να “χτυπούν” από κοντά οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 10-5 με τον Φράνκε να παίρνει τις πρωτοβουλίες από την άλλη πλευρά.

Ο Ρένφρο πήρε τη σκυτάλη και έδινε απαντήσεις στα καλάθια των αντιπάλων του (15-11), όμως το κλέψιμο και η ασίστ του Μωραϊτη στον Τζούστον για το κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +6 (19-13).

Ο ΠΑΟΚ μείωσε με Τσιακμά και Φράνκε, ωστόσο οι εμπνεύσεις του Μωραϊτη στην επίθεση διατηρούσαν το προβάδισμα στην πλευρά του Περιστερίου που στο 14ο λεπτό ήταν στο +8 και το 31-23.

Οι 7 προσωπικοί πόντοι του Φρανσίσκο έκαναν το 42-35 που μετατράπηκε σε 42-39 από τους Ρένφρο και Χαντς, με τον τελευταίο να ποντάρει στο μακρινό του σουτ για το 44-42 λίγο πριν το ημίχρονο. Η ανάπτυξη των δύο ομάδων ομάδων στο παρκέ φαίνεται από τις αντιστοιχίες της στατιστικής, όπου το σύνολο του Σπανούλη είχε 14/21 δίποντα (έναντι 9/14) και 2/6 τρίποντα, 9 περισσότερα εκτέλεσε ο ΠΑΟΚ (6/15).

Με την επιστροφή, το επιμέρους 8-2 που ολοκληρώθηκε με το τρίποντο του Ντένμον έδωσε ξανά έναν αέρα στο Περιστέρι με το 52-44 στο 24ο λεπτό. Η αντίδραση, όμως ήταν άμεση και μετά τους 5 σερί πόντους του Φράνκε το 52-51 έδινε νέα βάση στο ματς. Το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε για το επόμενο διάστημα με τον ΠΑΟΚ να ψάχνει τον τρόπο να προσπεράσει στο σκορ. Στο 1’46” για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η λύση ήρθε από τον Χαντς που έστειλε την ομάδα του και στο +3 (57-60) λίγο αργότερα.

Ο Σλαφτσάκης που μπήκε στην εξίσωση έφερε τον ΠΑΟΚ στο +4 (63-67) με γκολ φάουλ στο 33′. Ο Φράνκε “ζεσταινόταν” από την περιφέρεια με δύο συνεχόμενα (69-73) την ώρα που ο Ντένμον έπαιρνε τα ηνία στην επίθεση του Περιστερίου.

Ο Κασελάκης ήταν αυτός που από τη γραμμή έγραψε το 72-73 με το ρολόι να έχει 1’42” για το τέλος του ματς και ο 32χρονος γκαρντ έδωσε ξανά το προβάδισμα (74-73). Ο Χαντς αστόχησε από την περιφέρεια, ο Φρανσίσκο προσποιήθηκε κάτω από το καλάθι και επανέφερε το +4 για τους γηπεδούχους (77-73) στα 48 δεύτερα.

Ο Ντένμον σταμάτησε την επέλαση του Χαντς και έβαλε την υπογραφή του στη νίκη που σφράγισε με το σουτ του Φρανσίσκο για το 85-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-13, 44-42, 59-60, 85-77

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 18 (4/5 δίποντα, 10/14 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πουλιανίτης 3 (1), Ντένμον 23 (4/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/3 βολές), Κασελάκης 10 (3/6 δίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Ντέιβις 5, Τζούστον 4, Φρανσίσκο 12 (3/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Μωραΐτης 8 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ραντάνοβ 2, Γκιουζέλης

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 23 (3/3 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 2/2 βολές), Χαντς 24 (8/14 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μαργαρίτης, Χρηστίδης, Σαλούστρος 2, Ράιλι 6 (1/7 σουτ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Τσιακμάς 3 (1), Πόλι, Σλαφτσάκης 5, Κωνσταντινίδης, Καμπερίδης, Ρένφρο 14 (6/7 δίποντα, 2/6 βολές, 7 ριμπάουντ)