Με δύο πρόσωπα το Περιστέρι και ήττα από τον Κολοσσό (70-78)

Δυο πρόσωπα εμφάνισε το Περιστέρι γνωρίζοντας την ήττα (78-70) από τον Κολοσσό, για την 24η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα της Ρόδου εκμεταλλευόμενη την ευστοχία της από την περιφέρεια (είχε το εντυπωσιακό 10/12 τρίποντα!) πήρε τον έλεγχο (9-17, στο 5’ και 13-20 στο 10’).

Στη δεύτερη περίοδο το Περιστέρι πλησίασε (20-24 στο 11’), αλλά ο Μομίροφ και ο Ουίλιαμς πέτυχαν δύσκολα σουτ και η διαφορά άνοιξε ξανά κλείνοντας στο -19 (31-50 στο 20’) για τους «κυανοκίτρινους».

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς μπήκαν αποφασισμένοι για να επιστρέψουν και με πιεστική άμυνα έφεραν τη διαφορά στο -4 (51-55 στο 27.30’’) με τρίποντο του Τεράν Πέτεγουεϊ.

Στην επόμενη επίθεση οι Ροδίτες αστόχησαν όπως και οι Περιστεριώτες. Κατόπιν ο Σλαφτσάκης σκόραρε (51-57 στο 28’) για τον Κολοσσό και με τον Τόμας Γκιέλο να ευστοχεί από τα 6.75 το Περιστέρι έκλεισε το τρίτο 10λεπτο στο -4 (56-60 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς έδειχναν να έχουν τον έλεγχο και «ροκάνισαν» την διαφορά μειώνοντας σε… απόσταση αναπνοής (64-65 στο 34’).

Σ’ εκείνο το σημείο ο Κολοσσός δεν βρίσκει τρόπο να σκοράρει και στην επίθεση ο Τεράν Πέτεγουεϊ αστοχεί σε προσπάθεια για κάρφωμα που θα έδινε προβάδισμα και την ψυχολογία στο Περιστέρι.

Στην επόμενη επίθεση ο Τζόρνταν Φλόιντ ευστόχησε σε τρίποντο κερδίζοντας και φάουλ από τον Ντάνι Αγκμπελίς και εκεί η διαφορά πήγε στο +5 (64-69) για τους Ροδίτες που στην επόμενη κιόλας επίθεση ξανά με τον Φλόιντ σκόραραν από τα 6.75 διευρύνοντας τη διαφορά (64-72 στο 35’).

Εκεί, κρίθηκαν όλα…

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-20, 31-50, 56-60, 70-78.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τόμιτς): Αγκμπελίς 7 (3 τάπες), Κόζι 2, Πέτεγουεϊ 26 (4/8 τρίποντα), Μωραΐτης 15 (2/6 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Γκίελο 7 (1), Χρηστίδης 2, Μπράουν 2, Σαλούστρος 2, Γιαννόπουλος, Γκρέϊ 7 (2/3 δίποντα).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίροφ 6 (2), Γουίλιαμς 15 (4/7 τρίποντα), Μαργαρίτης 7 (1), Μπιλλής, Μίλερ 16 (2 τρίποντα), Τιλί 5 (1), Φλόιντ 17 (2/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Χατζηδάκης, Σλαφτσάκης 7 (2/2 δίποντα), Ποτ 5 (1 τρίποντο, 6 ασίστ).

Τόμιτς: Είχαμε δυο πρόσωπα

Μετά το τέλος του αγώνα με τον Κολοσσό, ο προπονητής του Περιστερίου Vitabiotics Μίλαν Τόμιτς, δήλωσε: «Ήταν ένα παιχνίδι με δυο πρόσωπα. Στο πρώτο ημίχρονο παίξαμε πάρα πολύ άσχημα, χάναμε με 20 πόντους. Στο τρίτο 10λεπτο παίξαμε ακριβώς όπως ζητάω από τους παίκτες μου να παίζουν και στα τέσσερα δεκάλεπτα. Γυρίσαμε το παιχνίδι. Πιστεύω ότι εκεί στο κάρφωμα του Πέτεγουεϊ, ήμασταν ένα πόντο πίσω. Ίσως εάν έμπαινε εκεί το καλάθι, πιστεύω ότι θα είχαμε το μομέντουμ να περάσουμε και μπροστά. Δεν αντέξαμε στο τέλος. Δεν μπορώ να πω κάτι για τους παίκτες, κάνανε τεράστια προσπάθεια, γυρίσανε το ματς και στο τέλος χάσαμε».