Κάκιστο στο δεύτερο μέρος το Περιστέρι

Με κάκιστα ποσοστά στην επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο το Περιστέρι ηττήθηκε φυσιολογικά από την Στρασμπούρ στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Basketball Champions League με 77-57.

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη έκαναν ίσως το χειρότερό τους δεύτερο 20λεπτο στη σεζόν, καθώς εκτός από τις κακές τελικές τους προσπάθειες έχασαν και τη μάχη των ριμπάουντ (24 έναντι 46), οπότε γνώρισαν τη δεύτερη ήττα στη διοργάνωση.

Κι ενώ στο πρώτο μέρος οι Περιστεριώτες «κοίταξαν στα μάτια» την αντίπαλό τους και μπήκαν στ΄ αποδυτήρια με -2 (36-34), στο τρίτο κυρίως 10λεπτο δεν υπήρχαν στο παρκέ.

Με 2/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/6 βολές και 3 ασίστ βρέθηκαν γρήγορα πίσω με διψήφια διαφορά με το ταμπλό να γράφει στο τέλος της 3ης περιόδου το 56-44 υπέρ της γαλλικής ομάδας.

Το σκηνικό για την ελληνική ομάδα δεν άλλαξε ούτε στο τελευταίο 10λεπτο με τη διαφορά να φτάνει στο +20 (68-48) και να κλείνει σε αυτά τα επίπεδο.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στις δύο νίκες, εν αντιθέσει με το Περιστέρι που έμεινε στη μία, με τις δύο ομάδες να έχουν από 3 αγώνες.

Tα δεκάλεπτα: 13-17, 36-34, 56-44, 77-57

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Τουόβι): Μπόχατσικ 21 (3/7 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Καβαλιέρε 8, Τζέφερσον 8 (2/13 σουτ, 2/2 βολές, 7 ασίστ), Λάνσντοουν 12 (1), Μορίν 9 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κόλσον 9 (1/4 τρίποντ), Ιζούντου, Μέιγ, Γουέινραϊτ 10 (1).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Μπουρούσης 3, Γκρέι 13 (3/5 τρίποντα), Πέτεγουεϊ 16 (5/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 0/1 βολή), Σαλούστρος 4, Βασιλόπουλος 2, Αθηναίου, Κρόκετ 7 (1), Χάροου 2 (1/6 σουτ), Τζόουνς 6 (2/7 δίποντα, 2/2 βολές), ΜακΛιν 4.