Ήττα στις λεπτομέρειες για το Περιστέρι στο ΣΕΦ (vid)

Μια σπουδαία εμφάνιση παρουσίασε στο ΣΕΦ το Περιστέρι που τελικά ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 91-83.

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη με το μυαλό στο μεγάλο ματς της Τετάρτης απέναντι στη Βόννη έβαλαν δύσκολα στους πρωταθλητές και βρέθηκαν να προηγούνται στο μεγαλύτερο μέρος του ματς.

Τελικά ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει το ματς στην τελευταία περίοδο εκεί που το Περιστέρι φάνηκε κουρασμένο αλλά και με τους ψηλούς να έχουν φορτωθεί με φάουλ.

Ο Ελάιτζα Μήτρου-Λονγκ έκανε τα πάντα, ο Νίκος Χουγκάζ βοήθησε πολύ στην επίθεση αλλά ο Τζο Ράγκλαντ δεν ήταν τόσο αποτελεσματικός με τους Περιστεριώτες να συγκεντρώνονται πλέον στο μεγάλο Ευρωπαϊκό ματς της Τετάρτης (10/4).

Το ματς

Το Περιστέρι ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και βρέθηκε να προηγείται με 7-13 (4’) αναγκάζοντας τον Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ. Η δημιουργία του Ράγκλαντ είχε δώσει 3/3 τρίποντα (Χουγκάζ δύο, Ντάνγκουμπιτς) και με νέο τρίποντο του Πουλιανίτη έγινε το 11-18 (6’). Οι γηπεδούχοι έκαναν αρκετά λάθη στη μπροστινή πλευρά του παρκέ και το Περιστέρι διατηρούσε τον έλεγχο του ρυθμού και του σκορ (14-23, 8’). Σε ένα δίλεπτο όμως τα πάντα άλλαξαν. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν επίπεδο την άμυνά τους και με την είσοδο των ΜακΚίσικ, Γουίλιαμς Γκος και Ράιτ έτρεξαν σερί 8-0 για να κλείσει η εναρκτήρια περίοδος ισόπαλη στους 23 πόντους.

Ο Ράγκλαντ με το pick ‘n’ roll έδινε εύκολα καλάθια στους ψηλούς του κρατώντας την ομάδα του σε θέση οδηγού (25-29, 12’). Η επιμονή του Ολυμπιακού να ακουμπήσει τη μπάλα στον Ράιτ πρόσφερε σποραδικές λύσεις στην επιθετική λειτουργία όμως οι φιλοξενούμενοι αισθάνονταν υπέροχα στο παρκέ. Με 6 πόντους του Ελάιζα Μήτρου Λονγκ η διαφορά άνοιξε ξανά και περισσότερο (31-43, 16’) και μάλιστα με τον γκαρντ του Περιστερίου να ευστοχεί συνεχώς παρέμενε (36-48, 18’) παρά την προσπάθεια των παικτών του Μπαρτζώκα.

Ο Ολυμπιακός βγήκε από τα αποδυτήρια με διάθεση να αντιδράσει και το Περιστέρι με τον Σπανούλη να περιμένει αυτή την αντίδραση και να ζητά συγκέντρωση από τους παίκτες του. Τα κατάφεραν καλύτερα οι γηπεδούχοι. Με βελτιωμένη άμυνα και με τους Πίτερς, Γουόκαπ να ευστοχούν πλησίασαν αρκετά (55-57, 26’). Οι φιλοξενούμενοι παρά την απώλεια του ρυθμού δεν πανικοβλήθηκαν και φρόντισαν να διατηρηθούν μπροστά στο σκορ χάρη σε 2/2 τρίποντα του Ντάνγκουμπιτς (56-65, 28’). Όμως όπως στην πρώτη περίοδο έτσι και στην τρίτη, ο Ολυμπιακός ισορρόπησε, βρήκε μακρινά σουτ (Γουόκαπ, ΜακΚίσικ) και μείωσε σε 64-67.

Ο ρυθμός είχε αλλάξει και το τρίποντο του Γουόκαπ έβαλε πάλι τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 69-67 (33’). Ο Γουίλιαμς Γκος με 5 δικούς του πόντους έδωσε και διαφορά στην ομάδα του την οποία φρόντισε να διατηρήσει μέχρι το τέλος παρά την διάθεση των φιλοξενούμενων. Η κόρνα της λήξης βρήκε τον πίνακα του σκορ να γράφει 91-83.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-23, 43-52, 64-67, 91-83

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (1/1 δίποντο, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, κανένα λάθος σε 33 λεπτά), Κάναν 2 (1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα), Φαλ 10 (4/5 δίποντα, 2/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 3 (1), Πίτερς 10 (3/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Γουίλιαμς-Γκος 19 (5/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ράιτ 18 (7/10 δίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 7 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ, ΜακΚίσικ 12 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ασίστ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 15 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Ράγκλαντ 4 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 λάθη), Ντάνγκουμπιτς 9 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τόμπσον 8 (2/4 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Χουγκάζ 18 (1/1 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Ξανθόπουλος, Λοβ 11 (5/9 δίποντα), Πουλιανίτης 12 (3/4 τρίποντα), Κασελάκης 2 (0/5 σουτ), Ρένφρο 4, Ζούγρης