Ήττα στη Σμύρνη για το Περιστέρι (93-88) από την Καρσίγιακα

Παρότι έκανε μεγάλη προσπάθεια το Περιστέρι ηττήθηκε (93-88) από την Καρσίγιακα στη Σμύρνη, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της φάσης των «16» του Basketball Champions League.

Πλέον, η αναμέτρηση στις 6 Μαρτίου στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» με την τουρκική ομάδα είναι η πλέον καθοριστική για την ελληνική ομάδα, καθώς θέλει τη νίκη για να συνεχίσει να διεκδικεί την πρόκριση στα προημιτελικά.

Το Περιστέρι είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα της αναμέτρησης (3-6 στο 2.30’’) και με τον Τζόε Ράγκλαντ σε θέση οργανωτή και τους Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς-Τρέβορ Τόμπσον να σκοράρουν διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος της πρώτης περιόδου (18-21 στο 10’).

Με τον Νίκο Χουγκάζ να σκοράρει δυο φορές από τα 6.75 οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη συνέχισαν να είναι μπροστά στο σκορ (21-24 στο 11’ και 24-28 στο 12.20’’).

Στη συνέχεια τρία σερί τρίποντα από τον Νταρούν Χίλιαρντ (δυο) και τον Βίτο Μπράουν (ένα) επέτρεψαν στην Καρσίγιακα να πάρει μια διαφορά 5 πόντων (33-28 στο 14.20’’) η οποία έφτασε και στο +9 (41-32 στο 16.20’’) με τους Τούρκους να είναι πολύ εύστοχοι από την περιφέρεια.

Το Περιστέρι είχε ισορροπία στο επιθετικό του παιχνίδι με τον Τζόε Ράγκλαντ να αξιοποιεί τους συμπαίκτες του έχοντας 8 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο, όμως με νέο τρίποντο του Κενάν Σιπάχι (7/9 συνολικά για τους γηπεδούχους!) η Καρσίγιακα διατήρησε μια διαφορά 7 πόντων (46-39 στο 18’).

Στο τελευταίο 2λεπτο του πρώτου ημιχρόνου το Περιστέρι δεν δέχθηκε καλάθι και με ένα τρίποντο του Κένι Γουίλιαμς και ένα καλάθι από τη ρακέτα του Τρέβορ Τόμπσον πλησίασε σε απόσταση… αναπνοής (46-44 στο 20’’).

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη με τρία συνεχόμενα τρίποντα (δυο του Ράγκλαντ και ένα του Λοβ) προηγήθηκαν με 7 πόντους (46-53 στο 22’), ενώ συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο (49-54 στο 23’ και 51-54 στο 24’).

Η άνοδος του Σιπάχι και οι λύσεις του Χίλιαρντ έδωσαν τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να αντιδράσουν (62-58 στο 27’).

Στη συνέχεια με τον ΜακΚόλουμ ανέβασαν οι τούρκοι τη διαφορά στο +7 (66-59 στο 28.20’’) και το Περιστέρι ολοκλήρωσε το τρίτο 10λεπτο μειώνοντας σε 68-63 (στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, με τον Βίτο Μπράουν να σκοράρει η Καρσίγιακα ανέβασε τη διαφορά στο +9 (79-70 στο 33.30’’) και στη συνέχεια στο +13 (89-76 στο 37’) φτάνοντας στη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε, Σάλινς, Προτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 46-44, 68-63, 93-88.

ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ (Σαρίτσα): Τζ. Μπράουν 2, Κάρει 15 (11 ριμπάουντ, 1 ασίστ), ΜακΚόλουμ 10 (5 ασίστ), Χαλταλί 2, Σαγίλι, Ακιαζίλι, Κίλικλι, Χίλιαρντ 18 (2/8 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Β. Μπράουν 23 (3/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 6 ριμπαόυντ, 1 ασίστ), Τσελέπ, Σιπαχί 18 (2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μαρτίν 5, ΜακΚόλουμ 10 (5 ασίστ).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Χουγκάζ 6 (2), Λοβ 20 (1), Πουλιανίτης, Ξανθόπουλος, Ζούγρης, Ντάνγκουμπιτς 18 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Κασελάκης, Μήτρου-Λονγκ 4, Ράγκλαντ 18 (2/6 τρίποντα, 11 ασίστ), Ρένφρο 3 (4 ριμπάουντ), Τόμπσον 14 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς 5 (1).

Β. Σπανούλης: Δεν μπορείς να κερδίσεις τέτοια παιχνίδια αν δεν παίζεις καλά και στα 40 λεπτά

Μετά το τέλος του αγώνα με την Καρσίγιακα στη Σμύρνη, ο προπονητής του Περιστερίου Βασίλης Σπανούλης, δήλωσε: «Συγχαρητήρια στην Καρσίγιακα για τη νίκη. Στα πιο κρίσιμα λεπτά του αγώνα κι ενώ ήμασταν 7 πόντους μπροστά στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, καταρρεύσαμε κυρίως στην άμυνα και χωρίς λόγο.

Και στα δύο προηγούμενα παιχνίδια με την Τενερίφη και τη Χάποελ Ιερουσαλήμ, ενώ παίζαμε καλά ξαφνικά σταματήσαμε. Δεν μπορείς να κερδίσεις τέτοια ματς αν δεν παίζεις καλά και στα 40 λεπτά».

Και συμπλήρωσε: «Δεν μπορώ να παραπονεθώ για την προσπάθεια των παικτών μου, όμως με τέτοιου είδους άμυνα είναι σχεδόν αδύνατο να πάρεις αγώνα. Δώσαμε πολλά τρίποντα στην Καρσίγιακα ενώ είχαμε πει πως δεν θέλουμε να τους τα δώσουμε στην έδρα τους και σε πολλές καταστάσεις δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι στην άμυνα.

Επιθετικά σκοράραμε 88 πόντους, είναι καλή συγκομιδή. Το πρόβλημα ήταν η άμυνα, δεν παίξαμε καλά στην άμυνα».