Ήττα από τον ΠΑΟΚ και μίνι κρίση για το Περιστέρι (vid)

ΠΑΟΚ και Περιστέρι έδωσαν ακόμα μία μεγάλη μάχη το απόγευμα του Σαββάτου (21/10) στο Παλατάκι, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να παίρνει την νίκη (69-64) σε αναμέτρηση για την τρίτη αγωνιστική της Basket League.

Με μια ακόμα ήττα το Περιστέρι βρίσκεται σε μίνι κρίση έχοντας ξεκινήσει με 0-3 στη Basket League και 0-1 στο Basketaball Champions League, με τον κοουτς Σπανούλη να μιλάει στη συνέντευξη τύπου για ψυχολογικό πρόβλημα στην ομάδα.

Οι Τζέιλεν Χαντς και Κένι Γουίλιαμς ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Περιστερίου, όμως ο Τρέβορ Τόμπσον δεν βοήθησε ούτε αυτή τη φορά και το επίσης χαμηλό ποσοστό στο μακρινό σουτ, σε συνδυασμό με την αρνητική αναλογία ασίστ/λαθών, οδήγησαν στο αρνητικό αποτέλεσμα.

Το ματς

Αν κι ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο ματς (18-13), το Περιστέρι έτρεξε ένα απίθανο 0-9 και με 11 πόντους στον αιφνιδιασμό στο πρώτο δεκάλεπτο, το έκλεισε μπροστά με τρεις (22-19). Κι ας μην είχε σκοράρει τρίποντο, την ώρα που ούτε οι γηπεδούχοι είχαν βάλει σουτ από την περιφέρεια.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο προπονητές είχαν από ένα πρόβλημα να διαχειριστούν (τη μέση του Φρίντρικσον οι γηπεδούχοι, τον ώμο του Γουίλιαμς οι φιλοξενούμενοι) και το 34-36 του ημιχρόνου έδειχνε τι θα ακολουθήσει.

Το πρώτο τρίποντο του ΠΑΟΚ ήρθε στο 27′, μετά από 17 σερί άστοχα, με τον Φρίντρικσον να ισοφαρίζει στο 49-49, αλλά και πάλι την αναμέτρηση να συνεχίζεται στο ίδιο τέμπο. Σε χαμηλό σκορ, με δυναμισμό, με αστοχία και με τις δύο ομάδες να ψάχνουν έναν… ήρωα.

Οι γηπεδούχοι τον βρήκαν στο πρόσωπο του Γκίλμορ που έβαλε τρίποντο για το 64-59, πριν ο Χάρισον σκοράρει γκολ-φάουλ για το 67-61 στο 37′. Ένα επιθετικό φάουλ του Τόμπσον στο 38′ έκρινε οριστικά τον αγώνα, με τον κόσμο του ΠΑΟΚ να πανηγυρίζει και τους ανθρώπους του Περιστερίου να προβληματίζονται.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 34-36, 53-53, 69-64

ΠΑΟΚ (Τακιανός): ΜακΝίς 19 (8/11 δίποντα, 3/6 βολές, 10 ριμπάουντ), Χάρισον 18 (5/9 δίποντα, 8/9 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Φρίντρικσον 8 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μαργαρίτης, Μπελιάουσκας 6 (4/5 βολές), Φλάτεν, Γκίλμορ 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τσιακμάς 1 (0/6 σουτ), Σχίζας 2, Τσαϊρέλης 5, Αρσενόπουλος

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ 9 (3/5 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ασίστ, 5 λάθη), Χαντς 13 (4/7 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κασελάκης 8 (4/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλιαμς 13 (3/7 τρίποντα), Τόμπσον 4, Μήτρου-Λονγκ 9 (1), Ντάνγκουμπιτς 4, Ξανθόπουλος, Πουλιανίτης, Ρένφρο 4, Χουγκάζ, Ζούγρης