Ηλυσιακός-Περιστέρι 70-59

Δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα για το Περιστέρι.

Ένα κακό διάστημα μεταξύ 15ου και 25ου λεπτού στοίχησε στο Περιστέρι που γνώρισε την ήττα στα Ιλίσια από τον Ηλυσιακό με 70-59.Το φιλμ του αγώνα

Το Περιστέρι ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση καθώς αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό με 15-5 με μπροστάρη τον Αλέξανδρο Πέτρουλα αλλά και εξαιρετική άμυνα που υποχρέωσε τον Ηλυσιακό να έχει 2/10 σουτ. Όμως οι γηπεδούχοι δεν άργησαν να βρουν ρυθμό. Απάντησαν άμεσα με σερί 7-0 μειώνοντας τη διαφορά σε απόσταση βολής (12-15 στο 8ο λεπτό) και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι 19-18 με επιμέρους σερί 14-3 εκμεταλλευόμενοι τα 6 λάθη του Περιστερίου.

Στη δεύτερη περίοδο το Περιστέρι ισοφάρισε αρχικά 24-24 αλλά ο Ηλυσιακός με καλάθια του Χατζή έτρεξε ένα νέο σερί 10-4 ξέφυγε 34-28 και με τον Γκάρντενερ Χολ έκλεισε το ημίχρονο στο +9 (39-30) με το Περιστέρι να είναι άστοχο από την περιφέρεια (2/11 τρίποντα).

Η καλή εμφάνιση των γηπεδούχων συνεχίσθηκε και στην 3η περίοδο όταν έφτασαν τη διαφορά ακόμη και στους 17 πόντους (51-34) στο 25ο λεπτό. Το τάιμ-άουτ του Αργυρη Πεδουλάκη αφύπνισε τους παίκτες του Περιστερίου που με τον Ρίτσαρντ Ρόμπι αλλά και τον Ερνεστ Σκοτ έτρεξαν ένα δικό τους σερί 13-2 και μείωσαν σε 53-47 για να πέσει η διαφορά ακόμη και στους 5 πόντους (55-50) με καλάθι του Ερικ Μπόατενγκ στο 34ο λεπτό. Όμως ο Ηλυσιακός βρήκε λύσεις από την περιφέρεια και όχι μόνο κράτησε τη νίκη αλλά πήρε και διαφορά στο τελικό 70-59.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Σπανός, Ματαλόν 2, Παπανικολόπουλος, Τόντιτς, Νάνα 9, Χατζής 13, Αποστολίδης 8, Τόμπσον 12, Γκάρντενερ Χολ 20, Κασελάκης 6, Γαλιώτος

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Παπαντωνίου 7, Καυκής 2, Ψαρόπουλος, Γιαννόπουλος 6, Μανωλόπουλος 3, Μπόατενγκ 9, Σκοτ 10, Πέτρουλας 6, Ρόμπι 16, Μότσνικ