Πραγματοποιήθηκε ανήμερα του εορτασμού της 28ης Οκτωβρίου στην πλατεία Δημοκρατίας.
Πριν την κατάθεση στεφάνων τελέστηκε η επιμνημόσυνη δέηση από τον Σεβασμιότατο Μητροπολίτη Περιστερίου κ.κ. Χρυσόστομο.
Με το πέρας της επιμνημόσυνης δέησης ξεκίνησε η κατάθεση στεφάνων από τον Δήμαρχο, τις δημοτικές παρατάξεις, τα πολιτικά κόμματα, τις ένοπλες δυνάμεις και τους τοπικούς συλλόγους.
Με τη λήξη των καταθέσεων τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή και ακολούθησε η ανάκρουση του εθνικού ύμνου από τη Φιλαρμονική ορχήστρα του Δήμου Περιστερίου.
Το «παρών» στην εκδήλωση έδωσαν ο αναπληρωτής υπουργός Νίκος Ξυδάκης, ο Δήμαρχος Περιστερίου Ανδρέας Παχατουρίδης, ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Βασίλης Λώλος, αντιδήμαρχοι, δημοτικοί σύμβουλοι, εκπρόσωποι τοπικών συλλόγων και εθελοντικών ομάδων.
![IMG_8922](https://www.peristerinews.gr/wp-content/plugins/wp-fastest-cache-premium/pro/images/blank.gif)
![IMG_8932](https://www.peristerinews.gr/wp-content/plugins/wp-fastest-cache-premium/pro/images/blank.gif)
![IMG_8933](https://www.peristerinews.gr/wp-content/plugins/wp-fastest-cache-premium/pro/images/blank.gif)
![IMG_8934](https://www.peristerinews.gr/wp-content/plugins/wp-fastest-cache-premium/pro/images/blank.gif)
![IMG_8937](https://www.peristerinews.gr/wp-content/plugins/wp-fastest-cache-premium/pro/images/blank.gif)
![IMG_8940](https://www.peristerinews.gr/wp-content/plugins/wp-fastest-cache-premium/pro/images/blank.gif)